Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce jedna firma dostarcza obecnie gaz, ropę naftową i energię elektryczną

W Polsce jedna firma dostarcza obecnie gaz, ropę naftową i energię elektryczną

Polska koncentruje działalność energetyczną w ramach tej samej grupy. W najbliższą środę nastąpi skuteczne przejęcie kontrolowanej już przez państwo głównej spółki gazowniczej w kraju PGNiG przez wiodący lokalny koncern naftowy PKN Orlen. UOKiK dał zielone światło na przejęcie, zmuszając jednocześnie gazowego giganta PGNiG do sprzedaży swoich przedsiębiorstw zajmujących się magazynowaniem gazu.

Teraz Grupa Orlen, której jedna trzecia należy do państwa polskiego, ma wirtualny monopol na zużywaną w kraju energię elektryczną, gaz i ropę naftową. Tak naprawdę Orlen wchłonął już konkurencyjnego Lotusa i połączył się z polską spółką Energa w ramach planu konsolidacji rozpoczętego w 2020 roku.

„Największa grupa przemysłowa w Europie Środkowej”

„Dzisiaj zbudowaliśmy największy klaster przemysłowy w Europie Środkowej, jeden z największych klastrów przemysłowych w Europie i 155. na świecie pod względem obrotów.” Za 400 miliardów złotych (85 miliardów euro) pochwalił się na Twitterze dyrektor generalny Orlenu Daniel Obajtek. Dyrektor generalny postrzega te procesy jako sposób na osiągnięcie tego celu „Wzmocnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej w Europie Środkowej”.

PKN Orlen to polski gigant w wydobyciu, transporcie, rafinacji, sprzedaży hurtowej i detalicznej ropy naftowej, działający także w sektorze elektroenergetycznym. Orlen jest obecny na rynku energii Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier i Litwy.

Paryż i Berlin również pracują nad wzmocnieniem swoich sektorów energetycznych

Ta dynamika koncentracji energii rozpoczęła się w Polsce przed kryzysem zdrowotnym, a zwłaszcza przed wojną na Ukrainie. Kryzys energetyczny, który dotknął Europę Zachodnią w związku z pozbawieniem rosyjskiego gazu, przekonał ten kraj do dalszego łączenia dostaw energii w tej samej ogólnej strukturze.

Podobnie jak w Warszawie, inne kraje europejskie konsolidują swoje gigantyczne spółki energetyczne, którymi wstrząsnęła napięta sytuacja rynkowa spowodowana dużym popytem i ograniczonymi dostawami energii. We Francji EDF został w 100% ponownie znacjonalizowany na początku roku akademickiego. W Niemczech Berlin nabył 30% udziałów w Uniper Gas, sierocie rosyjskiego gazu, na którym był w dużym stopniu uzależniony. Zamiast troszczyć się o zapewnienie dostaw energii, stolice chcą same zarządzać transformacją energetyczną, kontrolując duże spółki półpubliczne lub publiczne.

READ  Azyl: Polska i Węgry chcą uciec od europejskiej solidarności w sprawie przesiedleń uchodźców - 30.06.2023 o 09:33