Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oto, co dzieje się z Twoim organizmem, jeśli codziennie pijesz napoje gazowane

Puszka napoju gazowanego zawiera równowartość sześciu kostek cukru.
Organizm przekształca tę dużą ilość cukru w ​​tłuszcz i magazynuje go w całym organizmie.
Regularne spożywanie napojów gazowanych może ostatecznie doprowadzić do cukrzycy, chorób układu krążenia lub raka wątroby.

Śledź pełny zasięg

Dobrze w ciele, dobrze w głowie

Niezależnie od tego, czy są to brzoskwinie, pomarańcze czy cytryny, napoje bezalkoholowe są odpowiednie zarówno dla młodych, jak i starszych. Do tego stopnia, że ​​niektórzy nie mogą się już bez nich obejść, bo te słodkie napoje uzależniają. Ale to spożycie nie pozostaje bez wpływu na organizm. Pokażemy Ci, co się stanie, jeśli codziennie będziesz pić napój gazowany. Spoiler: To nie jest ładne.

  • Przeczytaj także

    Co stanie się z organizmem, jeśli całkowicie przestaniesz jeść cukier?

Z czego składa się soda?

Pierwotnie soda składała się z wody, cukru i ekstraktów roślinnych lub owocowych. Jeśli skład napoju jest inny, zawartość cukru w ​​puszce o pojemności 33 cl wynosi średnio 30 gramów. Jest to praktycznie odpowiednik sześciu kostek cukru. To wszystko, co mówią etykiety wartości odżywczej napoju gazowanego, ponieważ nie zawiera on tłuszczów, witamin ani białek. Jest to jeden z tych pokarmów nazywanych „pustymi kaloriami”, co oznacza, że ​​nie dostarcza organizmowi żadnych korzystnych składników odżywczych ani mikroelementów.

Jaki jest wpływ sody na organizm?

Wskazuje, że organizm człowieka potrzebuje dziennie około 25 gramów cukru Globalna Organizacja Zdrowia. Przy 30 gramach w porównaniu do 33 cl, jedno opakowanie wystarczy, aby przekroczyć ilość potrzebną do codziennego życia. Zwłaszcza, że ​​nie jest to „dobry cukier”, czyli glukoza, ale często cukier rafinowany, który nie ma samych zalet, bo jest ubogi w witaminy i minerały. Nawet jeśli jest darmowy, to nie mniej kaloryczny.

READ  Księżyc, meteory, zaćmienie: czego nie można przegapić na niebie w 2024 roku

Kiedy pijesz napój gazowany, twoje ciało otrzymuje dużą ilość cukru, który musi wchłonąć. Ten wkład nie jest dla niego korzystny, ponieważ organizm się broni. W ten sposób trzustka zaczyna pracować i zmuszona jest przekształcić spożyty cukier w tłuszcz, aby podnieść poziom glukozy we krwi do prawidłowego poziomu. Nadmiar cukru jest następnie magazynowany w wątrobie, ale jeśli dzienne spożycie cukru regularnie przekracza zalecaną ilość, wątroba nie jest w stanie sobie z tym poradzić. Zatem cukier, który zamieni się w tłuszcz, osadzi się gdzie indziej, na przykład w pasie brzusznym. To wyjaśnia, dlaczego w końcu pojawia się tłuszcz i dlaczego napoje gazowane bezpośrednio przyczyniają się do otyłości.

Jakie są zagrożenia dla zdrowia?

Dzięki tej dużej ilości cukru trzustka wytwarza insulinę regulującą poziom glukozy w organizmie. Wystarczy unieruchomić organizm, który stopniowo staje się odporny na insulinę. Zjawisko to może następnie prowadzić do cukrzycy typu 2.

Istnieje również ryzyko chorób układu krążenia u osób spożywających codziennie napoje gazowane. W rzeczywistości cukier jest pilnie przetwarzany i magazynowany niemal w każdym miejscu organizmu. Tętnice mogą wówczas zostać zablokowane, co może prowadzić do problemów, takich jak wysokie ciśnienie krwi i udar.

Tłuszcze również naturalnie osadzają się w wątrobie, powodując zapalenie wątroby. Powtarzając się, zjawisko to ostatecznie radykalnie atakuje narząd i powoduje poważne uszkodzenia, podobne do tych, które występują u osoby alkoholowej – wyjaśnia. Insrm. Nazywa się to chorobą sodową lub „stłuszczeniową chorobą wątroby”, która w rzeczywistości nazywa się niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby i może prowadzić do rozwoju raka wątroby.

Czy dieta czy napoje bezcukrowe są lepsze dla zdrowia?

Pod ostrzałem napojów wysokosłodzonych marki napojów gazowanych zostały zmuszone do wymyślenia się na nowo. Tak zaprojektowano wersję „light” lub „zero”, zastępując cukier substancjami słodzącymi. Badania nie wykazały jednak wyraźnej poprawy w przypadku tych produktów, które jednocześnie podtrzymują uzależnienie od słodkiego smaku i powodują uczucie głodu. Tym bardziej, że wśród stosowanych substancji słodzących znajdziemy aspartam, który klasyfikowany jest według… Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem Światowej Organizacji Zdrowia Zdarza się „Może być rakotwórczy dla ludzi”.. Nie ma się z czego cieszyć, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

READ  Poza naszym pragnieniem ciągłego podjadania

Chloe Benoist o informacje o TF1