Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska gospodarczym eldorado Wschodu

Polska gospodarczym eldorado Wschodu

Polska w dalszym ciągu zbliża się do gospodarek Europy Zachodniej, przy czym polski PKB na mieszkańca, obliczony według parytetu siły nabywczej, osiąga obecnie 70% średniej europejskiej.

Polska, położona w sercu Europy, stała się ważną platformą handlową, szczególnie poprzez utworzenie specjalnych stref ekonomicznych, które przyciągają zagraniczne firmy płacące niskie podatki.

Nawet jeśli sektor przemysłowy i usługowy rozwijają się bardzo szybko, w rolnictwie nadal pracuje ponad 10% populacji. Kraj produkuje głównie żyto, ziemniaki, buraki, pszenicę i produkty mleczne. Mają one wyraźny potencjał rozwoju. Ponadto rynek produktów ekologicznych w Polsce przeżywa rozkwit, a produkcja rośnie o 20% rocznie.

Kolejna ważna branża w Polsce: budownictwo. Kraj stanowi jeden z największych (po Rosji) rynków w Europie Środkowo-Wschodniej. Zainaugurowano ogromne projekty, takie jak zatwierdzony w Łodzi projekt rewitalizacji miasta, którego celem jest renowacja i ulepszanie niektórych budynków, parków i ulic, a także rewitalizacja zdegradowanych obszarów miasta. Nowe budownictwo mieszkaniowe jest także mocno wspierane przez rząd, który chce złagodzić obecne niedobory w Polsce: szacuje się, że brakuje 800 tys. mieszkań, a 1,4 mln mieszkań wymaga remontu.

80 miliardów środków europejskich

Z kwotą ponad 80 miliardów euro na lata 2014-2020 Polska pozostaje głównym beneficjentem funduszy europejskich. Kwoty te mają być inwestowane priorytetowo w badania, rozwój i innowacje, jednak fundusze europejskie są na tyle ważne, że polskie firmy nie wystarczą, aby je zaabsorbować. Muszą więc być wspierane przez zagraniczne firmy, z branży medycznej, zwłaszcza z zakresu biotechnologii, czy rynku technologii informatycznych, który jest jednym z najważniejszych rynków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).

Kolejny obszar, w który zainwestowano pieniądze: Dolina Lotnicza w Rzeszowie, czyli liczne centra usług rozwijające się na terenie całego kraju (centra dostaw, centra usług wspólnych, centra badawczo-rozwojowe itp.). Wreszcie Polska, która rozwinęła wysoce zanieczyszczający przemysł, zobowiązała się do przyspieszenia przejścia na zrównoważony rozwój, na przykład poprzez zmniejszenie swojej zależności od węgla lub poprawę efektywności energetycznej.

READ  Czy spowolnienie gospodarcze odbije się na urnach wyborczych?

Firmy francuskie w Polsce

Przedsiębiorstwa francuskie skupiają się głównie w sektorach telekomunikacji, energii i dystrybucji masowej. Ponad 900 firm z udziałem Francji zatrudnia bezpośrednio około 200 000 pracowników, a ich obroty w 2015 roku wyniosły 28,2 miliarda dolarów. Najwięksi inwestorzy są w Polsce: France Telecom, Vivendi, Vinci, Bouygues, Carrefour, Credit Agricole, Société Générale, San Joban, Lafarge , Auchan, EDF, Dalkia, ACCOR, Canal+… Wielu pracodawców poszukuje pracowników francuskojęzycznych.

Profile +: Poszukiwane są profile doświadczonych lub młodych absolwentów w branżach: Finanse, Audyt, IT (rozwój, wsparcie, zarządzanie projektami, doświadczenie itp.), Administracja, Zarządzanie, Logistyka, Inżynieria, Handel, Obsługa klienta, Turystyka, edukacja itp. .