Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wysłanie misji gospodarczej do Polski ujawnia cały potencjał, ale i wątpliwości w naszych relacjach gospodarczych z tym krajem

Wysłanie misji gospodarczej do Polski ujawnia cały potencjał, ale i wątpliwości w naszych relacjach gospodarczych z tym krajem

W dniach 5–6 grudnia 2022 r. do Polski wysłana została misja gospodarcza pod przewodnictwem sekretarza stanu Podelgera Arteydy. Cel tej podróży był dwojaki. Z jednej strony podpisano Porozumienie Ramowe w sprawie drugiego wkładu Szwajcarii w spójność. Z drugiej strony spotkanie z Ministrem Rozwoju Gospodarczego i Technologii pozwoliło na omówienie sytuacji gospodarczej w obu krajach oraz naszych relacji dwustronnych.

Ważny partner gospodarczy o dużym potencjale dywersyfikacji, ale też borykający się z trudnościami

Obydwa kraje łączą długotrwałe stosunki gospodarcze. Polska jest głównym partnerem gospodarczym Szwajcarii w Europie Środkowo-Wschodniej. Kraj oferuje duży potencjał handlowy ze względu na bliskość geograficzną, gospodarkę zorientowaną na eksport i członkostwo w Unii Europejskiej. Polska jest obecnie głównym kierunkiem szwajcarskich inwestycji bezpośrednich (7,3 mld CHF w 2020 r. według Narodowego Banku Szwajcarii) w regionie. Pozytywny obraz jest także dla wszystkich przepływów handlowych towarami i usługami (wolumen handlu 5,8 mld CHF w 2021 r., handel usługami 3,1 mld CHF). Jednak niepewność wokół stosunków Szwajcaria-UE rzuca cień na przyszłość naszych dwustronnych stosunków gospodarczych.

Dialog z ministrem Waldemarem Budą odpowiedzialnym za rozwój gospodarczy i technologię pozwolił także odpowiedzieć na obawy szwajcarskiego sektora prywatnego. Ważnym aspektem dla szwajcarskich firm jest pewność prawa. Dlatego niepewność co do dotacji unijnych dla polskich projektów infrastrukturalnych budzi obawy także zaangażowanych w nie szwajcarskich firm. Podobnie brak przejrzystości w polskim ustawodawstwie i jego wdrażaniu komplikuje warunki dla tamtejszych przedsiębiorstw.

Regularne wymiany w celu dalszego ograniczenia przeszkód

Polska jest lokalizacją produkcyjną bardzo cenioną przez szwajcarskie firmy, o czym świadczy wizyta Euroglass i rozmowy z Polsko-Szwajcarską Izbą Gospodarczą. Ale kraj oferuje także nowe możliwości współpracy w zakresie usług. Na przykład startupy pracują nad innowacyjnymi rozwiązaniami w takich miejscach jak Cambridge Innovation Centre. Polska ze względu na dobry poziom edukacji jest także interesującą lokalizacją dla centrów usług dla szwajcarskich firm. Dlatego szwajcarska gospodarka będzie wspierać regularny i otwarty dialog władz z sektorem prywatnym obu krajów. Przyczyniłoby się to do dalszego pogłębienia dwustronnych stosunków handlowych i inwestycyjnych między Szwajcarią a Polską.

READ  Międzynarodowa strategia inwestycyjna Saudi Aramco