Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Azyl: Polska i Węgry chcą uciec od europejskiej solidarności w sprawie przesiedleń uchodźców – 30.06.2023 o 09:33

Polska oparła się na „suwerennym prawie państw członkowskich do określania swojej polityki imigracyjnej i decydowania, kogo przyjąć na swoim terytorium”.

(AFP/Fryderyk Florin)

Polska i Węgry chcą zachować swoje „suwerenne prawo do decydowania o własnej polityce imigracyjnej”. Przy okazji szczytu europejskiego w Brukseli w czwartek 29 czerwca oba kraje zaprotestowały przeciwko przyjętemu na początku czerwca większością kwalifikowaną porozumieniu w sprawie reformy azylowej i zażądały jednomyślnego podjęcia takiej decyzji.

Wezwał kraje do zmiany deklaracji końcowej szczytu, aby uwzględnić tę konkretną prośbę, której sprzeciwiały się inne państwa członkowskie. Po kilkugodzinnych nocnych rozmowach nie osiągnięto porozumienia, a przywódcy zgodzili się na ich wznowienie w piątek rano. Belgijski premier Alexandre de Croo skomentował: „Jest to kwestia, którą zajmiemy się jutro i mamy nadzieję, że dzisiejsza noc przyniesie radę”.

8 czerwca w Luksemburgu 27 ministrów spraw wewnętrznych uzgodniło obowiązkowy system solidarności między krajami UE w zakresie opieki nad osobami ubiegającymi się o azyl.

Włamanie do pliku, który był blokowany przez lata

.

Zgodnie z tą umową – wciąż niepewną, ponieważ musi być negocjowana z Parlamentem –

Państwa członkowskie będą zobowiązane do przyjęcia określonej liczby wnioskodawców, którzy przybędą do kraju UE

Z zastrzeżeniem presji imigracyjnej lub braku wkładu finansowego, równowartość 20 000 EUR na uchodźcę, który nie jest relokowany.

Większość kwalifikuje się przeciwko konsensusowi

Polska i Węgry głosowały przeciwko wnioskowi, a cztery państwa wstrzymały się od głosu. Szwedzka prezydencja w Radzie Unii Europejskiej zdecydowała o wyborze kwalifikowanej większości głosów (Wnioskodawca

Głosowanie za przyjęciem przez 15 z 27 krajów, reprezentujących co najmniej 65% całej populacji UE

), jak przewidziano w traktatach o migracji, i tekst został przyjęty.

Polska, powołując się na wcześniejsze konkluzje szczytów europejskich, domaga się, by decyzje w tak delikatnej sprawie były podejmowane „jednomyślnie”, zgodnie z tekstem, który widziałem.

Francja Agencja prasowa

. Chce też odnieść się do „suwerennego prawa państw członkowskich do określania swojej polityki imigracyjnej i decydowania, kogo przyjmą na swoim terytorium”.

Polsko-węgierski duet znowu razem.

„To będzie długa noc” – ostrzegł na Twitterze Balazs Orban, który jest blisko związany z nacjonalistycznym premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Rządzący w Polsce nacjonalistyczni populiści chcą zorganizować ogólnokrajowe referendum w sprawie przyjęcia uchodźców.

Polska gości obecnie ponad milion ukraińskich uchodźców

którzy uciekli ze swojego kraju po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r., ale władze od dawna sprzeciwiają się przesiedlaniu migrantów, którzy przedostali się do Grecji lub Włoch.

READ  Litwa proponuje większe wykorzystanie portów bałtyckich