Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Zanieczyszczenia orbitalne to nowe wyzwanie ekonomiczne dla przemysłu kosmicznego

Zanieczyszczenia orbitalne to nowe wyzwanie ekonomiczne dla przemysłu kosmicznego

Po raz pierwszy władze USA nałożyły karę na operatora satelity za pozostawianie odpadów w przestrzeni kosmicznej. Decyzja, która może ustanowić precedens i nadać nowy impuls walce z zanieczyszczeniem przestrzeni kosmicznej.

Od wystrzelenia przez Rosję w 1957 roku Sputnika 1, pierwszego satelity na orbitę okołoziemską, liczba pojazdów kosmicznych krążących wokół naszych głów stale rośnie. Ich liczba znacznie wzrosła w ostatnich latach wraz z pojawieniem się prywatnych operatorów takich jak SpaceX Lub często Virgin Orbit Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) Obecnie wokół Ziemi krąży około 8600 satelitów.

Problem staje się tym bardziej niepokojący, że kosmiczny „ruch” nigdy nie był tak duży, a każde potencjalne zderzenie z gruzami może generować dziesiątki innych kolizji. Dlatego niektóre kraje przyjęły ustawodawstwo regulujące operacje kosmiczne. Od 2008 r. Francja wymaga od operatorów deorbitacji swoich satelitów pod karą grzywny w wysokości 200 000 euro. W ramach tego samego rodzaju ram regulacyjnych Federalna Komisja Łączności (FCC) w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy nałożyła na operatora Dish karę grzywny w wysokości 150 000 dolarów za brak „ Wchłonięty prawidłowo „Jeden z jego satelitów.

Przeczytaj więcej o RFI

READ  Plourin American Breizh Car Association przetransportuje 130 ton pomocy humanitarnej na Ukrainę - Ukraina: Solidarnie z Pays de Morlaix