Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Miliardy cykad zaatakują południe i środek kraju

Miliardy cykad zaatakują południe i środek kraju

W Egipcie występuje szarańcza, a w Stanach Zjednoczonych – cykady. Miliardy hałaśliwych i gotowych do kopulacji cykad przygotowują się do inwazji na amerykańskie lasy i przedmieścia. W nadchodzących tygodniach dwie konkretne grupy cykad będą bawić się jednocześnie. Jest to zjawisko, które nie miało miejsca od 1803 roku, kiedy prezydentem był jeszcze Thomas Jefferson, a Stany Zjednoczone kupiły od Francji stan Luizjana.

Rodzina cykad obejmuje ponad 3000 gatunków owadów z całego świata. Większość z nich spędza życie pod ziemią, w postaci larw. Pojawiają się jako dorosłe osobniki, aby linieć i rozmnażać się. Niektóre pojawiają się co roku, inne, zwane cykadami „okresowymi”, pojawiają się co 13 lub 17 lat.

Zbieżność dwóch zjawisk

W tym roku zjawisko obejmuje dwie grupy cykad: grupę dziewiętnastą, która pojawia się co 13 lat, a zaczęła już pojawiać się w Północnej i Południowej Karolinie (południowo-wschodnie Stany Zjednoczone). Następnie pojawi się 13. grupa na Środkowym Zachodzie, która pojawia się co 17 lat. W środkowym (północnym) Illinois oba gatunki można spotkać w tym samym miejscu.

„Kiedy wypływają na powierzchnię, robią to w dużych ilościach, co wzbudza zainteresowanie rodziców i dzieci” – mówi entomolog Gene Kritsky z Uniwersytetu Mount Saint Joseph, który opracował aplikację, dzięki której każdy może zbierać dane na temat tych czerwonookich stworzeń.

Zjawisko, które pamiętamy i którego historie przekazujemy z pokolenia na pokolenie. Podobnie jak na przykład oglądanie zaćmienia.

Konsekwencje dla zwierząt i roślin

Bez większej obrony „okresowe” cykady są zależne od swojej liczebności, aby przetrwać gatunek: dzięki rosnącym w tym samym czasie hordom ptaki, lisy, szopy, żółwie i inne drapieżniki szybko się nasycają – wyjaśnia AFP . John Lyell, profesor biologii na Uniwersytecie George'a Washingtona.

W badaniu opublikowanym niedawno w czasopiśmie Science John Lyell i jego współpracownicy wykazali, że grupa cykad, która pojawiła się w Waszyngtonie w 2021 r., doprowadziła do wzrostu liczby gąsienic migrujących przez ptaki, które skupiały się na cykadach.

READ  SpaceOne przedstawia swój nowy kosmiczny zegarek Tellurium, będący rewolucją we współczesnym zegarmistrzostwie

Efekt: zwiększone spożycie młodych pędów dębu.

Potencjalne skutki dla środowiska

Inne badania pokazują, że lata, w których dęby wydają najwięcej żołędzi, zawsze następują dwa lata po pojawieniu się cykad. Im więcej jest żołędzi i im więcej ssaków się nimi żeruje, tym większe jest ryzyko boreliozy u ludzi.

John Lyell dodaje, że zjawisko to „pokazuje, że istnieją potencjalne długoterminowe skutki ekologiczne, które odbijają się latami po pojawieniu się cykady”.

Następnie słychać pojedynczy, przenikliwy dźwięk godów samców cykad. „Otrzymaliśmy kilka telefonów dotyczących dźwięku podobnego do syreny, wycia lub ryku” – poinformował w tym tygodniu na Facebooku oddział policji Newberry w Południowej Karolinie (południowy wschód).

Zmiana klimatu zakłóca ich naturalny cykl

Według Chrisa Simona, badacza z Uniwersytetu Connecticut, zmiany klimatyczne zakłócają wewnętrzne zegary cykad.

Wraz z globalnym ociepleniem w Stanach Zjednoczonych wydłużenie sezonu wegetacyjnego roślin zapewnia więcej pożywienia i przyspiesza wzrost cykady. „Spodziewam się, że więcej 17-letnich cykad przekształci się w 13-letnie cykady i ostatecznie ta cecha zostanie genetycznie zasymilowana” – powiedziała.

Nie jest jasne, co to oznacza dla gatunku w dłuższej perspektywie. Podobnie, mówi John Lyell, aby zobaczyć, jaki pozytywny lub negatywny wpływ na cykady wywarła transformacja terenu od czasów kolonialnych.

Z jednej strony wiele historycznych gatunków zniknęło z powodu wylesiania, ale te, które pozostały, rozwijają się w okolicach podmiejskich, które zapewniają samicom idealne warunki do składania jaj.