Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

RTL Today – Legalizacja tej zimy?: Europa przygotowuje się do ewentualnego cięcia rosyjskiego gazu

RTL Today – Legalizacja tej zimy?: Europa przygotowuje się do ewentualnego cięcia rosyjskiego gazu

Niemcy, a wraz z nim Europa wejdą w poniedziałek w okres wielkiej niepewności co do kontynuacji importu rosyjskiego gazu, który już w ostatnich tygodniach znacznie się zmniejszył i który wkrótce może się całkowicie wyczerpać.

Rosyjski gigant Gazprom rozpoczął rano prace konserwacyjne na dwóch gazociągach Nord Stream 1, którymi transportuje dużą ilość gazu, który wciąż jest dostarczany do Niemiec i kilku innych krajów Europy Zachodniej.

Ta reklamowana od tak dawna dziesięciodniowa przerwa na dwie lampy była w teorii tylko formalnością techniczną.

Ale w kontekście wojny na Ukrainie i konfrontacji Moskwy z Zachodem o energię nikt nie może postawić na przyszłość.

„kliknij zamknięte”

– Putin zakręci nam kurek z gazem… ale czy kiedykolwiek go otworzy?

„Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, wszystko jest możliwe” – przyznał w weekend w radiu publicznym niemiecki wicekanclerz Robert Habeck.

„Możliwe, że gaz popłynie ponownie nawet w większych ilościach niż wcześniej. Możliwe, że nic więcej nie nadejdzie i jak zwykle musimy się przygotować na najgorsze” – dodał.

Moskwa, powołując się na problem techniczny, zmniejszyła już w ostatnich tygodniach dostawy gazu Nord Stream o 60%, decyzję Berlin potępił jako „polityczną”. W innych częściach Europy Gazprom zrobił to samo, odcinając dostawy do niektórych krajów i całkowicie odcinając dostawy do innych, takich jak Polska i Bułgaria.

Dlatego Berlin ciężko pracował, aby w sobotę przekonać Kanadę do zwrotu turbiny przeznaczonej dla Nord Stream 1, która jest w tym kraju w trakcie konserwacji. I to pomimo protestów Ukrainy.

Niemcy nie chciały dać Moskwie dodatkowego pretekstu do wstrzymania dostaw gazu. Kanclerz Niemiec Olaf Schulz, za pośrednictwem swojego rzecznika w niedzielę, z zadowoleniem przyjął decyzję naszych kanadyjskich przyjaciół.

Berlin przekonuje też, że z przyczyn technicznych Gazpromowi trudno będzie wstrzymać dostawy Nord Stream, ponieważ gaz eksploatowany na złożu syberyjskim jest „pod presją” i nie może być przechowywany w nieskończoność. „To nie jest kran z wodą” – powiedział Habeck.

READ  Co najmniej sześć osób zginęło w zamachu bombowym w Kijowie zeszłej nocy

Strach przed racjonalizacją

Od początku wojny Niemcy zamknęły kolejny rosyjski gazociąg, który miał być eksploatowany – Nord Stream 2 – i starają się zmniejszyć swoją zależność, ale ma to znaczenie: 35% importu gazu pochodzi z Rosji w porównaniu do 55% przed wojną. A ponad 50% ogrzewania domu zawsze zapewnia gaz.

Trwałe zamknięcie Nord Stream 1 ukarze nie tylko wiodącą europejską gospodarkę.

Selon le site de la société Nord Stream, le gaz qui przyjeżdża do Allemagne, dans la ville de Lubmin, kontynuuj ensuite à être aussi transporté vers la Belgique, du Danemark, la France, la Grande-Bretagne, les Pays-Bas „et d 'Inne kraje’.

Tym samym przedłużająca się przerwa w dostawach zaostrzyłaby kryzys energetyczny, z którym Europa już się zmaga, z rosnącymi cenami i obawą przed bardzo trudną zimą.

W Niemczech władze już analizują plany racjonowania.

Przemysł chemiczny jest szczególnie wrażliwy i jest silnie uzależniony od gazu. Regulator sektora kapitału wysokiego ryzyka (VCI) twierdzi, że przygotowuje się na „najgorszy scenariusz”, z groźbą poważnej recesji.

Giant BASF rozważa umieszczenie niektórych pracowników na częściowym bezrobociu.

Klaus Muller, szef Federalnej Agencji ds. Sieci, ostrzega, że ​​„jeśli nie będziemy już otrzymywać rosyjskiego gazu (…) obecnie magazynowane ilości wystarczą tylko na miesiąc lub dwa”.

Izba Reprezentantów przyjęła już w czwartek symboliczny plan oszczędnościowy: więcej ogrzewania zimą powyżej 20 stopni i więcej ciepłej wody w poszczególnych biurach.