Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Co najmniej sześć osób zginęło w zamachu bombowym w Kijowie zeszłej nocy

8:53: „Wśród pierwszych, którzy odpowiedzą na nasz żal”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował aktorom Mila Kunis i Ashton Kutcher na czacie wideo za zebranie ponad 30 milionów dolarów na pomoc Ukraińcom. Zełenski zauważył w tweecie na Twitterze, że ci dwaj „byli jednymi z pierwszych, którzy zareagowali na nasz żal”. „Oni już dorośli [close to] 35 milionów dolarów… na pomoc uchodźcom. Dodał: „Jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie. Pod wrażeniem ich konstrukcji. Są inspiracją dla narodu.

Ta treść została zablokowana, ponieważ nie zaakceptowałeś trackerów.

Kliknij ” OK „trackery zostaną zdeponowane i będziesz mógł zobaczyć ich zawartość .

Kliknij „Akceptuję wszystkie znaczniki”Upoważniasz do deponowania modułów śledzących do przechowywania Twoich danych w naszych witrynach internetowych i aplikacjach w celu personalizacji i kierowania reklam.

Zastrzegasz sobie możliwość wycofania zgody w dowolnym momencie.
Zarządzaj moimi wyborami8:43: Beckham pożyczył swoje konto na Instagramie ukraińskiemu pediatrze

Legenda piłki nożnej David Beckham, ambasador UNICEF od 2005 roku, przekazał w niedzielę swoje konto na Instagramie – i 71,4 miliona obserwujących – pediatrze pracującemu w szpitalu położniczym w Charkowie na Ukrainie, aby podnieść świadomość i zebrać pieniądze dla kobiet w ciąży w tym rozdartym wojną kraj. Strażnik mówi.


Zdjęcie zrzutu ekranu na Instagramie @David Beckham

7:10: Niemcy podpisują umowę energetyczną z Katarem

Berlin zawarł długoterminową umowę z Katarem na import skroplonego gazu ziemnego (LNG). Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraje europejskie coraz częściej polegają na LNG jako alternatywie dla rosyjskiego gazu. Kwestia ta jest szczególnie drażliwa dla Niemiec, gdzie połowa importu gazu pochodzi z Rosji.

6:33: co najmniej sześć osób zginęło w zamachu bombowym w Kijowie zeszłej nocy

Ostrzał w Kijowie zabił co najmniej sześć osób w nocy od niedzieli do poniedziałku, ponieważ siły rosyjskie wciąż starały się okrążyć ukraińską stolicę. Sześć ciał leżało w poniedziałek rano przed centrum handlowym Retrovel w północno-zachodnim Kijowie. Miejsce zostało uderzone silnym ciosem, który zniszczył pojazdy i pozostawił kilka dużych kraterów metrbyć Przestronny dziesięciopiętrowy budynek z przodu zwęglony i wciąż dymiący.

Ta treść została zablokowana, ponieważ nie zaakceptowałeś trackerów.

Kliknij ” OK „trackery zostaną zdeponowane i będziesz mógł zobaczyć ich zawartość .

READ  Polska wzywa do „odłożenia” planów klimatycznych UE w obliczu rosnących cen energii - EURACTIV.pl

Kliknij „Akceptuję wszystkie znaczniki”Upoważniasz do deponowania modułów śledzących do przechowywania Twoich danych w naszych witrynach internetowych i aplikacjach w celu personalizacji i kierowania reklam.

Zastrzegasz sobie możliwość wycofania zgody w dowolnym momencie.
Zarządzaj moimi wyboramiUkraina odrzuca rosyjskie ultimatum w sprawie Mariupola

Wicepremier Ukrainy powiedział wczoraj wieczorem z niedzieli na poniedziałek ukraińskim mediom, w odpowiedzi na ultimatum ze strony Rosji, że Ukraina „nie złoży broni i nie opuści oblężonego Mariupola”.

Nie ma wątpliwości co do mówienia o poddaniu się lub złożeniu broni. Poinformowaliśmy już o tym stronę rosyjską – powiedziała gazecie „Ukraińskaja Prawda” Irina Vereshuk. „To celowa manipulacja i prawdziwe branie zakładników” – dodała do prośby.

6:11: Mieszkańcy proszą o „wyciek” amoniaku w ukraińskiej fabryce na schronienie

Les autorités ukrainiennes ont demandé ce lundi aux habitants de la ville de Novoselytsya (nord) de se mettre à l’abri après une „fuite” d’ammoniac dans une usine chimique voisine, alors que des fonts contrerus les ses.

Zakres i przyczyna wypadku nie są w tym momencie jasne, ale mieszkańcy zostali poproszeni o szukanie schronienia w piwnicach lub niskich budynkach, aby uniknąć narażenia.

5:55: Joe Biden w Polsce w piątek

Prezydent USA Joe Biden uda się w piątek do Warszawy na spotkanie ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą. Omówi ze swoim odpowiednikiem „w jaki sposób Stany Zjednoczone, wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, reagują na kryzys humanitarny i praw człowieka wywołany przez nieuzasadnioną i nieuzasadnioną wojnę Rosji z Ukrainą”. Wizyta ta następuje po jego wizycie w Belgii na spotkanie z przywódcami NATO, Grupy Siedmiu i Unii Europejskiej.

5:51: Zełenski chce negocjować z Putinem, Turcja optymistycznie nastawiona do rozmów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że jest „gotowy do negocjacji” z Władimirem Putinem w wywiadzie wyemitowanym przez CNN w niedzielę. Jestem gotowy do negocjacji z (Władimirem Putinem). Byłem gotowy od dwóch lat i wierzę, że bez negocjacji nie zatrzymamy wojny. Turcja, która nasila działania mediacyjne między Moskwą a Kijowem, potwierdziła w niedzielę, że Rosja i Ukraina poczyniły postępy w negocjacjach. Tego samego dnia turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu potwierdził: „Widzimy, że obie strony są na skraju osiągnięcia porozumienia. »

READ  Zwiększone rozmiary ukraińskiej artylerii: CAESar, M270, HIMARS, ...

Francja zamroziła prawie 850 mln euro w rosyjskich aktywach

Francja zamroziła na swojej ziemi prawie 850 mln euro w aktywach rosyjskich oligarchów – jachtach, mieszkaniach i kontach bankowych – poinformował w niedzielę francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maior. „Zamroziliśmy (…) 150 mln euro kont osobistych, linie kredytowe we Francji, we francuskich instytucjach, jak wskazał podczas programu radiowo-telewizyjnego Grand Jury RTL/Le Figaro/LCI. [aussi] Zamroziliśmy 539 milionów euro nieruchomości na francuskiej ziemi, co odpowiada około trzydziestu nieruchomości lub mieszkań, i sparaliżowaliśmy dwa jachty za 150 milionów euro. ” Kliknij tutaj po więcej informacji.

5:50: Przed Knesetem Zełenski przedstawia „ostateczne rozwiązanie” przeciwko Ukrainie

Podczas przemówienia w Knesecie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Izraela o „dokonanie wyboru” poprzez poparcie Ukrainy przeciwko Rosji. Grając na swoich żydowskich korzeniach, powiedział w przemówieniu w języku ukraińskim przetłumaczonym na hebrajski dla izraelskich prawodawców. Porównał też działania Rosji przeciwko własnemu narodowi z „ostatecznym rozwiązaniem” wprowadzonym przez nazistów przeciwko Żydom.

Ta treść została zablokowana, ponieważ nie zaakceptowałeś trackerów.

Kliknij ” OK „trackery zostaną zdeponowane i będziesz mógł zobaczyć ich zawartość .

Kliknij „Akceptuję wszystkie znaczniki”Upoważniasz do deponowania modułów śledzących do przechowywania Twoich danych w naszych witrynach internetowych i aplikacjach w celu personalizacji i kierowania reklam.

Zastrzegasz sobie możliwość wycofania zgody w dowolnym momencie.
Zarządzaj moimi wyborami5:48: Nestlé odpowiada na krytykę Zełenskiego

Szwajcarska firma rolno-spożywcza Nestle, krytykowana przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego za kontynuowanie działalności w Rosji pomimo wojny, potwierdziła w niedzielę, że nie osiągnęła w tym kraju najmniejszego zysku. Znacznie ograniczyliśmy naszą działalność w Rosji. Zatrzymaliśmy tam cały import i eksport, z wyjątkiem ważnych produktów. „Zatrzymaliśmy tam wszystkie nasze inwestycje i całą naszą działalność reklamową” – powiedziała rzeczniczka – „Nie czerpiemy żadnych zysków z naszej pozostałej działalności w Rosji. To, że dostarczamy ludności podstawowe artykuły spożywcze, podobnie jak inne firmy z branży spożywczej, nie oznacza, że ​​po prostu kontynuujemy naszą działalność tak jak dotychczas. »


Zdjęcie LDL / Denis MASLIAH


Nasz pokaz slajdów o dzieciach wojny, uchodźcach na granicy rumuńskiej

READ  Na G-20 Siergiej Ławrow unika krytyki

Wiele ukraińskich rodzin, w tym większość matek i ich dzieci, nadal gromadzi się na granicy rumuńskiej, w centrum Ischii. Tam, po kilku dniach podróży w kraju będącym w stanie wojny i po przekroczeniu Dunaju promem, w końcu znaleźli się bezpieczni, powitani przez rumuńskich wolontariuszy humanitarnych i władze. Nasi specjalni wysłannicy spędzili dzień z pracownikami organizacji humanitarnych i uchodźcami w tym kluczowym punkcie na granicy. Kliknij tutaj, aby zobaczyć ich pokaz slajdów.

5:47: Rosja oskarżona o przeprowadzenie nalotu na szkołę w Mariupolu, „front jest praktycznie zamrożony”

Ukraina potępiła w niedzielę zamach bombowy na Mariupol Art School, która została zniszczona przez rosyjskie strajki, podczas gdy 400 osób – kobiet, dzieci i osób starszych – ukrywało się, według lokalnych władz. Oświadczenia te nie mogą być od razu niezależnie zweryfikowane. Jednak władze ukraińskie zapowiedziały spokojne niedzielne popołudnie. „Czoło jest praktycznie zamrożone, [il n’y a] Praktycznie nie wystrzeliwują pocisków w miasta, […] „Rosyjskie Siły Powietrzne są mało aktywne” – powiedział podczas briefingu prasowego Ołeksij Aristowicz, doradca prezydenta Ukrainy.

O czym pamiętać z niedzieli

  • Rosja drugi dzień z rzędu twierdziła, że ​​użyła na Ukrainie pocisków naddźwiękowych. Moskwa podobno celowała w rezerwy paliwowe armii ukraińskiej.
  • Armia rosyjska zbombardowała technikum, które służyło jako schronienie dla kilkuset osób w Mariupolu. Według władz cywile są uwięzieni pod gruzami.
  • W wyniku bombardowania poważnie ucierpiała huta żelaza i stali Azovstal w Mariupolu, jedna z największych fabryk żelaza w Europie.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślał swoje żydowskie pochodzenie w dążeniu do poparcia przeciwko rosyjskiej inwazji na jego kraj, ma przemówić w niedzielę za pośrednictwem łącza wideo do Knesetu, izraelskiego parlamentu, kraju, który próbuje mediować między Moskwą a Kijowem.
  • Francja zamroziła blisko Kremla 850 mln aktywów należących do rosyjskich oligarchów.
  • Wojna wysiedliła ponad 10 mln Ukraińców. Wielu z nich podążyło ścieżkami emigracji do Unii Europejskiej. Nasi reporterzy udali się na spotkanie z nimi na rumuńskim przejściu granicznym w Isaaccia.

5:45 Witam wszystkich, witamy w tej transmisji na żywo, w której będziemy śledzić sytuację wokół konfliktu na Ukrainie w poniedziałek 21 marca, 26 dnia inwazji rosyjskiej.