Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponowna nominacja kontrowersyjnego prezesa polskiego banku centralnego

Ponowna nominacja kontrowersyjnego prezesa polskiego banku centralnego

Trzeba było poczekać na odpowiedni moment, ale tak się dzieje od 12 maja: Adam Głabiński, prezes polskiego banku centralnego, został ponownie wybrany na drugą kadencję, do 2028 roku. W tygodniach poprzedzających wybory prezydenckie nie brakowało spekulacji. Głosowanie na dietę. Cztery miesiące temu prezydent Andrzej Duda złożył wniosek popierający kandydaturę Adama Głabińskiego. Jednak głosowanie było kilkakrotnie przekładane z obawy – mówiono – że ustępującemu kandydatowi nie uda się uzyskać niezbędnej większości. Ostatecznie cała koalicja rządząca niewielką liczbą głosów pozostałych partii wybrała jedynego kandydata na to stanowisko byłego Ministra Planowania i Budownictwa. Przeciwko uchwale głosowała niemal cała opozycja, w tym skrajna prawica.

Przeczytaj także: Materiał jest zastrzeżony dla naszych subskrybentów Po roku stagnacji Komisja Europejska zatwierdziła plan naprawczy Polski

Trzeba przyznać, że w ostatnich miesiącach Adam Głabiński stał się postacią szczególnie znienawidzoną. Oprócz krytyki za bliskość z Jarosławem Kaczyńskim – liderem partii rządzącej – ekonomista, w przeszłości także poseł i senator, zarzuca się mu długotrwałe ignorowanie sygnałów płynących od awanturników. Długoterminowa inflacja, którą Rezerwa Narodowa powoli ogranicza. W styczniu 2021 roku Adam Głabiński skutecznie odrzucił możliwość podwyżki cen. „Nie rozumiem, skąd biorą się obawy niektórych obserwatorów dotyczące rzekomego zagrożenia niebotyczną inflacją. Nie ma danych, które mogłyby to potwierdzić.”, Podczas konferencji prasowej w Instytucie Monetarnym wskazał, że bardziej prawdopodobna będzie deflacja. Opinia, że ​​we wrześniu 2021 r. dana osoba nadal pukała do jego domu: „Dostępne oczekiwania wskazują na spadek inflacji w przyszłym roku”., Następnie ogłoś.

eskalacja

31 maja Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w maju wyniosła 13,9%, najwięcej w kraju od 1998 roku. Zjawisko to nasiliło się w okresie marzec – kwiecień 2021 r., przekraczając cel inflacyjny ustalony przez Bank Centralny (3,5%). Dopiero w październiku, kiedy inflacja osiągnęła najwyższy poziom 6,8%, bank centralny po raz pierwszy zdecydował się na podwyżkę podstawowej stopy procentowej z 0,10% do 0,50%.

Wątłe zaufanie do tej instytucji prawdopodobnie „utrzyma inflację na wysokim poziomie, nawet jeśli znikną czynniki zewnętrzne ją powodujące” – stwierdziła Hana Sishi, ekonomistka.

Pozostało Ci do przeczytania 46,32% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.

READ  Drugiego dnia wokół Kijowa nasiliły się sankcje i walki