Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podręczniki polskiej firmy wkrótce zostaną ponownie rozpatrzone w sprawie „Promogim”.

Podręczniki polskiej firmy wkrótce zostaną ponownie rozpatrzone w sprawie „Promogim”.

W grudniu 2013 roku Sąd Apelacyjny w Chambery skazał polską firmę Manuelis za „nielegalne pożyczanie siły roboczej” na budowie w Brengy (Górna Sabaudia) w 2008 roku. W tej sprawie taki sam wyrok sędziowie wydali przeciwko Grupie Promogym i jej spółka zależna SCI.Rhône (przeczytaj nasz artykuł). Kierownik projektu SCI Rhône w 2007 roku powierzył prace konstrukcyjne tureckiej firmie Pala, która z kolei zleciła je polskiej firmie Manualis, która następnie wysłała swoich pracowników na terytorium Francji. W związku z tym sąd uznał, że Pala i Manualis zawarły fikcyjną umowę o podwykonawstwo.

Nowa publiczność dla Manualis

Prawnik Manuelisa François-Nicolas Wojcikiewicz uzyskał ponowne rozpoznanie sprawy w Sądzie Pierwszej Instancji w Annecy z wyznaczeniem nowej rozprawy na 3 czerwca. Skierowanie dotyczy wyłącznie polskiej firmy. Prawnik wniósł bowiem sprzeciw od wydanych w ten sposób decyzji, gdyż nie zastosował się do zasad wezwań Prokuratury Generalnej skierowanych przeciwko spółce Manolis z siedzibą za granicą. Tym samym „spółka” nie była stroną w procesie. Nie mogliśmy zgłosić swoich uwag, dlatego orzeczenie zostało wydane zaocznie.”

Zarzuty stawiane polskiej spółce dotyczą zatem nielegalnego pożyczania pracowników. Manolis kwestionuje tę charakterystykę niewidzialnej pracy. „Polscy pracownicy pracowali na zlecenie Manualis, a nie francuskiej firmy, która korzystała z podwykonawstwa” – mówi pan Wojcikiewicz.

Europejskie Stowarzyszenie Usługodawców

Prawnik, który potępia „wieloletnie nagonki na Manuelisa i w ogóle dyskryminację, jakiej doświadczają niektóre zagraniczne firmy niepochodzące z Europy Zachodniej”, zapowiada utworzenie w nadchodzących tygodniach europejskiego stowarzyszenia usługodawców. Organizacja „zrzeszająca firmy zagraniczne borykające się z problemami związanymi z regulacją kontroli i nękaniem wobec nich”. Obecnie w skład spółki wchodzi około dziesięciu firm zagranicznych (polskich, włoskich, hiszpańskich i innych), specjalizujących się w budownictwie, spawalnictwie i działalności deweloperskiej. Dzięki temu struktura ta będzie mogła składać pozwy przed sądami francuskimi i zagranicznymi.

Określony dla Ciebie