Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska likwiduje mechanizm Wysokiego Sądu Dyscyplinarnego potępiany przez Unię Europejską

Polska likwiduje mechanizm Wysokiego Sądu Dyscyplinarnego potępiany przez Unię Europejską

Polski prezydent robi krok w celu złagodzenia napięć z Brukselą. Andrzej Duda podpisał w poniedziałek kontrowersyjny mechanizm dyscyplinarny Sądu Najwyższego dla sędziów, który zdaniem Unii Europejskiej podważa niezawisłość sądownictwa.

„Duda podpisał ustawę… o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym” – napisało na Twitterze kancelaria prezydenta. Ten ostatni zaproponował zniesienie tego mechanizmu dyscyplinarnego w nadziei na zakończenie konfliktu, któremu sprzeciwia się w Brukseli.

Polska niższa izba parlamentu, kontrolowana przez rządzących konserwatystów, głosowała w zeszłym tygodniu za zniesieniem izby dyscyplinarnej. Jednak opozycja, wraz z grupami sędziów i innych krytyków, stwierdziła, że ​​tekst nie odnosi się odpowiednio do obaw związanych z upolitycznieniem wymiaru sprawiedliwości.

Czytać: Europejskie praworządność: Bruksela rozpoczyna postępowanie przeciwko Polsce

Unia Europejska i Warszawa od dawna kłócą się o niezależność wymiaru sprawiedliwości i rządy prawa w Polsce. Problem nasilił się, gdy Unia Europejska walczyła o utrzymanie jedności, aby poradzić sobie z wojną na Ukrainie. Polska granicząca z Ukrainą jest na czele wysiłków solidarnościowych Unii Europejskiej.

Środki z planu Covid-19 muszą zostać uwolnione

Plan naprawy gospodarczej Polski utknął w martwym punkcie na ponad rok z powodu obaw Komisji Europejskiej o niezależność sądownictwa. Bruksela domaga się, aby sąd rozpoznawał sprawy dyscyplinarne dla sędziów zgodnie z prawem europejskim.

Bruksela zatwierdziła plan naprawy dopiero na początku tego miesiąca. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która niedługo potem odwiedziła Warszawę, powiedziała, że ​​zatwierdzenie planu przez UE jest „ważne”, ale że to „tylko pierwszy krok, bo pieniądze zostaną wypłacone, gdy wdrożone zostaną reformy i inwestycje”.

Aby kontynuować czytanie: Kryzys z Polską: dwadzieścia siedem między dialogiem a stanowczością

Komisja Europejska poinformowała Polskę, że musi w szczególności zlikwidować tę izbę dyscyplinarną, aby mogła otrzymać zamrożone po Covidie środki naprawcze w wysokości około 35 mld euro.