Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Czy Bitcoin jest wyjątkowo zanieczyszczony i zużywa dużo energii?

Według University of Cambridge kryptowaluta obecnie pochłania około 150 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Albo tyle, ile konsumuje kraj taki jak Polska. Jednak w BFM Business Claire Balva z KPMG opowiada się za spojrzeniem na te dane z odpowiedniej perspektywy.

Kontrowersje wokół tej kwestii odżyły od czwartku wraz ze zmianą Tesli: grupa Elona Muska po promocji kryptowaluty zawiesiła zakupy Bitcoinów i możliwość zakupu samochodu za kryptowalutę. Producent samochodów zastanawia się nad wpływem cyfrowego zasobu na środowisko. W rzeczywistości wydobywanie kryptowalut wymaga dużej ilości energii elektrycznej.

Według University of Cambridge, Bitcoin pochłania obecnie około 150 terawatogodzin energii elektrycznej rocznie. Albo tyle, ile konsumuje kraj taki jak Polska, albo jedną trzecią potrzeb Francji.

Problem w tym, że większość bitcoinów, około 65%, wydobywa się w Chinach, w regionach o niskich kosztach energii, zwłaszcza z węgla. Szacuje się, że gwiazda kryptowaluty generuje rocznie 55 milionów ton dwutlenku węgla, więcej niż kraj taki jak Portugalia.

Zaawansowana mieszanka energii

Dla porównania wydobycie złota produkuje co roku 81 milionów ton dwutlenku węgla. Czy to zanieczyszczenie nazywa się eksplozją? Wydobywanie bitcoinów wymaga większej mocy obliczeniowej, a tym samym energii elektrycznej. Ale wszystko będzie zależało od ewolucji miksu energetycznego, zwłaszcza w czasie, gdy Chiny przyspieszają wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Cena bitcoina: im wyższa cena, tym intensywniejsze wydobycie. Alternatywą może być uciekanie się do nowego typu łańcucha bloków, który jest mniej wymagający obliczeniowo. Ta opcja, o której wspomniał Tesla, została już przyjęta przez wiele „zielonych” walut cyfrowych, które konkurują z Bitcoinem.

„Bitcoin zużywa mniej niż wszystkie bezczynne urządzenia w USA”

Gość Good Morning Business Claire Palfa, współzałożycielka Blockchain Partner i dyrektor ds. Technologii blockchain i kryptowalut w KPMG France, uważa, że ​​„powinniśmy uważać na dość łatwe porównania. Widzimy również, że Bitcoin zużywa mniej wszystkich urządzeń w trybie czuwania W USA Wreszcie porównanie można przeprowadzić w obu kierunkach, możemy sobie powiedzieć: to nie zużywa dużo, możemy wyłączać nasze urządzenia w trybie czuwania i będzie to bardziej ekoefektywne niż zatrzymywanie bitcoinów.

„A kiedy słuchasz kopaczy bitcoinów, oni również mają świadomość ekologiczną, ale potrzebują dochodowego biznesu: z jednej strony otrzymują wynagrodzenie w bitcoinach, az drugiej strony ponoszą koszty energii elektrycznej. Więc te koszty powinny być mniej niż wrócą, więc pójdą. I szukają nadwyżki energii elektrycznej, która będzie znajdowała się w odnawialnych źródłach energii. Dlatego górnicy konkurują teraz o odnawialne źródła energii i są mniej skłonni do korzystania ze źródeł energii opartych na węglu, które są znacznie mniej opłacalne w dłuższej perspektywie ”- podkreśla specjalista.