Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ożywienie gospodarcze: Tunezyjczycy powinni zwrócić się ku Polsce

Ożywienie gospodarcze: Tunezyjczycy powinni zwrócić się ku Polsce

Polska ma ponad 39 milionów konsumentów i 4000 hipermarketów.

Wiele krajów doświadczyło kryzysów gospodarczych gorszych niż te, których doświadczamy od 2011 roku w Tunezji, spowodowanych wojnami, rewolucjami czy zmianami ustrojowymi, ale kraje te szybko podniosły się dzięki woli swoich obywateli i dobrej wierze rządów przywódców, którzy nie sprzedali dziedzictwa pozostawionego przez swoich przodków. Możemy wymienić Japonię i Niemcy po II wojnie światowej. Wspomnimy także, bliższą nam, w Afryce Rwandę, po ludobójstwie Tutsi w 1994 roku. W tym artykule skupimy się na kraju, o którym mówi się bardzo mało. SNie jestem mężczyznąSŻadnego zainteresowania, Polska…

przez Kochanek Glenzy *

W latach 80. i 90. Polska była świadkiem najgorszego kryzysu w swojej współczesnej historii, kryzysu społecznego, politycznego i gospodarczego, który doprowadził ten wschodnioeuropejski kraj do krwawej rewolucji przeciwko komunistycznemu reżimowi dyktatorskiemu. Po 1990 roku w Polsce nastąpiła zmiana ustrojowa z komunizmu na kapitalizm, przechodząc w ten sposób od gospodarki kontrolowanej przez państwo do gospodarki wolnorynkowej.

Zdrowa i zamożna gospodarka

Trzydzieści lat później polska gospodarka zaczęła przyspieszać w tempie 6%; Rzeczywiście jest to najbardziej dynamiczna gospodarka Unii Europejskiej i jej ważny członek. Dowód na to: w latach 2014-2020 kraj otrzymał największe alokacje z Unii Europejskiej o wartości 77,6 miliarda euro w ciągu sześciu lat. Na lata 2022–2027 druga alokacja w wysokości 157 mld euro na 6 lat, w tym pożyczka średnioterminowa w wysokości 30 mld euro, po bardzo korzystnym oprocentowaniu.

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji, pomimo pandemii Covid-19, do tego stopnia, że ​​państwo polskie zezwoliło na przyznanie dotacji w wysokości 300 dinarów na każde dziecko urodzone po 2017 roku i każdego emeryta w 13., a następnie 14. miesiącu.

Polska, położona w sercu Europy Środkowej, posiada pajęczynę infrastruktury autostradowej. Dzięki autostradom można łatwo dotrzeć do wszystkich stolic sąsiadujących krajów. Z Berlina na zachodzie można dojechać do Kijowa, Mińska czy Moskwy na wschodzie. Z polskich portów morskich Gdańska i Szczecina na północy można dotrzeć do Pragi, Bratysławy i Wiednia na południu. Ruch towarowy na tych autostradach jest piekielny, w dzień i w nocy. A jeszcze lepiej: każde większe polskie miasto ma własne lotnisko.

READ  Szwajcarski producent pomp Sulzer sprzedaje swoją działalność w Rosji

Szansa dla tunezyjskiego eksportu

Nie przestanę powtarzać mojego apelu do tunezyjskich eksporterów, zwłaszcza eksporterów produktów rolnych, aby zwrócili uwagę na polski rynek, który daje realną szansę na sprzedaż ich towarów. Osobiście brak naszych produktów w największych sieciach supermarketów rozsianych po polskich miastach uważam za niezrozumiały, nieuzasadniony i nieuzasadniony i rodzi więcej niż jedno pytanie.

Rzeczywiście, Polska ma ponad 39 milionów konsumentów i ponad 40 000 jednostek biznesowych we wszystkich kategoriach, w tym 4 000 hipermarketów. Polski rynek będzie liczył ponad 100 milionów, jeśli dodamy do tego konsumentów ukraińskich i białoruskich, którzy regularnie przyjeżdżają do Polski w celach zakupowych.

Jakakolwiek byłaby przyczyna braku zainteresowania tunezyjskich eksporterów, polski rynek pozostaje szansą, którą trzeba wykorzystać, póki jest jeszcze czas, bo konkurencja na tym rynku staje się coraz trudniejsza.

Türkiye i Maroko wskazują drogę

Wola, agresywność i solidarność Turków są godne podziwu. W ciągu kilku lat udało im się komfortowo zadomowić na polskim rynku. Zbudowali ogromne galerie handlowe, własne magazyny, własne firmy transportowe i logistyczne w największych miastach Polski. Kontrola tureckich handlarzy nad targiem owocowo-warzywnym Broniez pod Warszawą oraz dwoma dużymi międzynarodowymi centrami tekstylnymi, Ptak pod Łodzią i Wólką Kosowską pod Warszawą, pokazuje stopień agresywności i solidarności Turków.

Maroko jest również obecne na polskim rynku, dzięki chęci rządu marokańskiego zintensyfikowania wysiłków na rzecz promocji eksportu produktów marokańskich na rynek polski oraz dalszego zachęcania polskich turystów do odwiedzania Maroka.

Tunezyjczycy zasypiają w oczekiwaniu na Godota

Z drugiej strony Tunezja jest prawie nieobecna. Tunezyjska turystyka, która obecnie zanika, charakteryzuje się nieobecnością w Polsce, gdzie ofert turystycznych do Tunezji jest niewiele. Podpisanie 24 maja w Ankarze tzw. umowy o „bezpiecznej” turystyce między prezydentami Polski i Turcji zachęci polskich turystów do intensywniejszego wyjazdu do Turcji, będącej jednym z głównych konkurentów na tym polu.
Uważa się, że wielu tunezyjskich urzędników otrzymuje królewskie pensje za próby otwarcia nowych rynków zbytu dla tunezyjskiego eksportu i przyciągnięcia turystów oraz zainteresowania inwestorów zagranicznych lokalizacją Tunezji, czego nie wykonują lub w ogóle nie wykonują, wymaganą wydajność. . Ci ludzie kosztują tunezyjskich podatników mnóstwo pieniędzy i nie robią nic, aby uzasadnić swoje pensje. Zasypiają w stolicach, w których stacjonują, i spokojnie czekają na niezasłużoną emeryturę.

READ  Szef ETF mówi, że główne indeksy rynków wschodzących spadły

Podsumowując, kieruję ten apel do menadżerów Utica, Connect, TABC, FTTH, FTH, FTAV i wszystkich tunezyjskich eksporterów: nie polegajcie na czarodziejskiej różdżce państwa tunezyjskiego, bo jej nie ma. Przyjmij na siebie obowiązki i działaj w interesie firm, które reprezentujesz, oraz w interesie Tunezji.

Pamiętajcie, że jesteśmy partnerami w Unii Europejskiej, a Polska jest członkiem tej Unii. To mogłoby wiele rzeczy ułatwić, ale nadal musisz działać, zająć się swoimi sprawami, a nie czekać… Godot.

Konsultant ds. eksportu certyfikowany przez tunezyjskie Ministerstwo Handlu.

Artykuły tego samego autora w Kapitalis

Zacieśnienie współpracy wojskowej Polski i Turcji

Bankructwo Thomasa Cooka i upadek masowej turystyki w Tunezji

All inclusive i obniżki cen: czy turystyka tunezyjska jest opłacalna?