Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NATO wzywa do przejrzystości rosyjskich ćwiczeń wojskowych

autorstwa Robina Emmot

BRUKSELA (Reuters) – Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do przejrzystości w sprawie ćwiczeń wojskowych Zapad 2021, a także ich liczby, w obliczu rosnących obaw w Polsce, krajach bałtyckich i Ukrainie o intencje Moskwy.

Według przedstawicieli NATO, którzy oskarżają Moskwę o bagatelizowanie ich znaczenia w łamaniu międzynarodowych zasad, poprzednie ćwiczenia nazwane „Zabad” („Zachód”) odbywały się wzdłuż granicy, którą Rosja dzieli z dużymi państwami NATO.

„Rosja musi działać w przewidywalny i przejrzysty sposób” – powiedział Reuterowi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Coroczne ćwiczenia wojskowe mają się rozpocząć 10 września.

Przedstawiciele NATO stwierdzili, że manewry Zapad, które nastąpiły po tegorocznym nagromadzeniu sił rosyjskich na granicy z Ukrainą, zwiększają ryzyko wypadku lub błędnych obliczeń, które mogą doprowadzić do kryzysu.

„Widzieliśmy już, że liczba uczestników ćwiczeń znacznie przekracza deklarowane liczby” – powiedział Jens Stoltenberg, wzywając Moskwę do wypełnienia zobowiązań wynikających z Dokumentu Wiedeńskiego, międzynarodowej umowy regulującej wymianę informacji o ćwiczeniach wojskowych w Europa.

Według statystyk koalicji NATO, Rosja rozmieściła w ramach ćwiczeń Zapad 2017 od 60 do 70 tysięcy żołnierzy, ale zadeklarowała tylko 12 700 żołnierzy.

Rosja, która połączy swoje siły z siłami białoruskimi, deklaruje, że mieści się w jej prawach i gwarantuje przejrzystość w stosunku do uczestniczących sił.

Białoruskie Ministerstwo Obrony poinformowało w sierpniu, że ćwiczenia odbędą się na poligonach w Rosji i na Białorusi w ramach scenariusza ataku na oba kraje.

Napięcia rosną też na granicy państw NATO i Białorusi, którą UE oskarża o celowe zachęcanie migrantów do nielegalnego przekraczania granic Polski i krajów bałtyckich w odwecie za sankcje UE wobec Mińska, czemu zaprzecza reżim Aleksandra Łukaszenki.

(Sprawozdanie Robin Emmott, wersja francuska Diana Mandia, Redakcja Sophie Lott)