Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Kultura masowa i społeczeństwo klasowe. inny smak”

Żyjemy w społeczeństwach, w których rozprzestrzenianie się edukacji i zmiany w gospodarce dóbr kultury wydają się skutkować standaryzacją gustów i stylu życia. Niemal na całym świecie, podczas gdy wyższe klasy absolwentów zachowują uprzywilejowany dostęp do najbardziej legalnego repertuaru kulturalnego, uczestniczą także w świecie kultury masowej i mediów.

Jednak ta zmiana nie jest całkowicie równoznaczna z demokracją kulturową, jak wyjaśnia Philip Colangon w pewnym Książka opublikowana we wrześniu 2021 przez Presses Universitaires de France (2021). Jeden rozdział pracy skupia się w szczególności na efektach ekspansji edukacyjnej. Czy to zmniejszyło nierówność szans? Niektóre odpowiedzi znajdują się w tym fragmencie.


Stopień, w jakim szkoła przyczynia się do realizacji zasady równych szans, można mierzyć odchyleniem od sytuacji odniesienia, w której trajektorie i wyniki w nauce uczniów i studentów są całkowicie niezależne od ich pierwotnego statusu społecznego. Idealne ucieleśnienie tej zasady. Dane dostępne w coraz większej liczbie krajów i w dłuższych okresach czasu dają lekcję na ten temat, w którym dominuje, ale bez kwestionowania, dość silna obserwacja braku aktywności, w różnym stopniu w zależności od kraju. Stara notatka już.

W pracy zbiorowej opublikowanej na początku lat 90. na temat długoterminowego rozwoju nierówności społecznych w sukcesie edukacyjnym w 13 krajach położonych w różnych regionach geopolitycznych (USA, NRD, Holandia, Szwecja, Anglia, Walia, Włochy, Szwajcaria, Tajwan, Japonia, Polska, Węgry, Czechosłowacja i Izrael), Yossi Shavit i Hans-Peter Blosfeld Zwróć uwagę na stabilny i ciągły poziom Nierówne szanse na sukces akademicki w zależności od pochodzenia społecznego. Przetrwały tylko dwa kraje, Szwecja i Holandia, w których z drugiej strony obserwuje się zmniejszenie różnic w wykształceniu ze względu na pochodzenie społeczne, podczas gdy ten ogólny trend obserwuje się w krajach o ustroju politycznym i gospodarczym. Ale różnią się od siebie zupełnie.



Czytaj więcej: Czy merytokracja nadal jest demokratycznym ideałem?


We wnioskach Shavita i Blosfielda pojawiły się różne niuanse. Dekadę później Richard Brin, Ruud Luikex, Walter Müller i Reinhard Pollack wyznaczyli odwrotny trend w ośmiu krajach europejskich (Niemcy, Francja, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Wielka Brytania i Szwecja), Brak zaangażowania między pochodzeniem społecznym a przeznaczeniem edukacyjnym jednostek Wśród kohort urodzonych w pierwszej ćwierci XX wiekuNS Stulecie i kohorty urodzone w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Tendencja ta dotyczy jednak tylko dostępu do szkolnictwa średniego, którego korelacja wynika z tendencji spadkowej w każdym z ośmiu krajów. W odniesieniu do dostępu do szkolnictwa wyższego powiązanie to nie zmieniło się jednak zasadniczo, ale nadal jest słabsze niż dostęp do szkolnictwa średniego, co jest logiczną konsekwencją kolejności różnych progów selekcji.

Wybór społeczny jest z konieczności mniej widoczny na etapie dostępu do szkolnictwa wyższego, ponieważ zainteresowani uczniowie i studenci byli już wybierani na wyższym poziomie, kiedy rozpoczynali naukę w szkole średniej. Z tego punktu widzenia wydłużenie czasu trwania studiów i ogólny wzrost poziomu kwalifikacji automatycznie prowadzi do spadku Globalny związek między środowiskiem społecznym a sukcesem akademickimWszystkie poziomy dyplomów łącznie. Tak więc zmniejszenie związku między pochodzeniem społecznym a sukcesem akademickim wynika częściowo z tego efektu Skonfiguruj różne progi wyboru, który nie jest redukowany. Rzeczywiście istnieje specyficzny efekt ekspansji edukacyjnej, który w wielu krajach jest szczególnie widoczny na poziomie Dostęp do wykształcenia średniego.

Przypadek Francji, gdzie również możemy zauważyć a Pewien spadek relacji między pochodzeniem społecznym a osiągniętym poziomem wykształceniaprowadzi jednak do zakwalifikowania tego specyficznego efektu ekspansji edukacyjnej. Jak pokazuje praca Louis-Andre Valais, większość spadku nierówności edukacyjnych wydaje się mieć miejsce we Francji przed intensyfikacją szkolnictwa średniego, głównie w pokoleniach urodzonych w latach 1935-1944 oraz w latach 1945-1954, tj. w pokoleniach które uczęszczały do ​​szkoły w większości przed reformami, które od lat 60. doprowadziły do ​​powstania jednolitego systemu szkolnictwa średniego, najpierw na poziomie uniwersyteckim, z utworzeniem jednego kolegium przez Prawo mojej miłości z 1975 rokuKtóra została nazwana imieniem ówczesnego Ministra Edukacji Narodowej, a następnie wraz z rozszerzeniem matury w latach osiemdziesiątych, Poprzez rozwój sektorów technologicznych i profesjonalnych. Ten spadek nierówności edukacyjnych miał miejsce a fortiori wcześniej umasowienie szkolnictwa wyższego.



Przeczytaj więcej: Debata: Co socjologia mówi o pochodzeniu nierówności w edukacji


Faktem jest, że nawet jeśli obserwujemy pewien spadek nierówności szans edukacyjnych, to pozostaje on raczej ograniczony. We Francji Louis-Andre Valais i Marion Sills wykazali, że w ciągu pokoleń dotkniętych tą redukcją bardzo niewiele osób (około 6 do 7%, czyli około stu tysięcy) przeszło przez inną szkołę niż ta, która byłaby ich Jeśli to odłączenie Między pochodzeniem społecznym a sukcesem akademickim nie doszło. Ponadto w przypadku Francji nie utrzymuje się zmniejszenie nierówności edukacyjnych obserwowane w dostępie do wykształcenia średniego w stosunku do dostępu do szkolnictwa wyższego, gdyż obserwujemy nawet pewne wzmocnienie związku między pochodzeniem społecznym a dostępem do pracy – matura dyplom ukończenia studiów wyższych.

To wzmocnienie nierówności szans w szkolnictwie wyższym jest nowym przykładem przejawu zmian obserwowanych na różnych poziomach systemu edukacji. Bardzo szerokie rozpowszechnienie dostępu do matury powoduje, że szkolnictwo wyższe, głównie na ławkach uniwersyteckich, do bardziej zróżnicowanej społecznie i naukowo społeczności studenckiej niż w przeszłości, w której zjawisko „nadmiernej selekcji” nie występuje już, z mniejszością studenci pochodzenia robotniczego składający się z Studentów osiągają średnio większe sukcesy niż studenci o bardziej szczęśliwym pochodzeniu i w jakiś sposób rekompensują to Zwiększ wyniki w nauce Niepełnosprawność społeczna ich pochodzenia.


Pod

Specyficzny wpływ ekspansji edukacyjnej na zmniejszanie nierówności edukacyjnych w ogóle wydaje się skromny i częściowo sprzeczny, o ile uwzględni się sekwencyjny wymiar ścieżek edukacyjnych i zmianę progów selekcji. Kursy, których czas trwania bywa przedłużony.

Jedno z ograniczeń wniosków, jakie można wyciągnąć z obserwacji rozwoju dostępu do różnych poziomów szkolnictwa średniego i wyższego, wynika również z heterogeniczności kursów, w szczególności zróżnicowania kursów krótkich i długich. , profesjonalne i ogólne, nieselektywne i eklektyczne, ten rodzaj pomiaru uwzględnia tylko niepełne. Kolejnym ograniczeniem, nie mniej ważnym, jest zmienność treści i umiejętności związanych z różnymi kursami, tak że rozkład dostępu do różnych poziomów studiów lub świadectw bardzo niedokładnie odpowiada osiąganym wynikom. Uczniowie i studenci.

READ  Ropa znów pod presją po wycieku inicjatywy Demokratów 📉