Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Daniel Ortega, zwycięzca jeszcze przed podliczeniem głosów

Prezydent Nikaragui, Daniel Ortegagwarantował, że zostanie wybrany na czwartą z rzędu pięcioletnią kadencję, podczas której wszyscy jego poważni rywale zostali aresztowani. „Farse” i „False”: Waszyngton i Unia Europejska nie mają wystarczająco dużo ostrych słów, by potępić te wybory, którym odmawiają ich legitymacji. Dziennikarze z wielu międzynarodowych mediów, w tym CNN i Washington PostOdmówiono im wstępu na terytorium, a rząd odmówił posiadania niezależnych obserwatorów.

Na tydzień przed badaniem Meta, firma macierzysta Facebooka, ogłosiła, że ​​zlikwidowała tysiąc kont na Facebooku i Instagramie, które prowadzi. „Fabryka Trolli”Od rządu Nikaragui do manipulowania opinią publiczną.

Opozycja zostaje ścięta

ścięto głowy i jego przywódców w areszcie lub na wygnaniu, opozycja W San Jose, stolicy Kostaryki, zorganizowano demonstrację około tysiąca osób, gdzie schroniło się ponad 100 000 Nikaraguańczyków, którzy uciekli przed represjami. Przeciwnicy mają tylko jedno motto dla wyborców: „Zostań w domu”.

Pięciu kandydatów zarejestrowanych do konfrontacji z głową państwa jest uważanych przez opozycję za agentów analityków urzędu. Tak więc to wskaźnik absencji będzie mógł dać wyobrażenie o prawdziwym zaangażowaniu Nikaraguańczyków w „bilet” utworzony przez 76-letniego Daniela Ortegę i jego żonę Rosario Murillo, 70 lat, wiceprezydenta od 2017 roku, FSLN zorganizowała w obawie przed słabym uczestnictwem wycieczki „od drzwi do drzwi”, aby zmobilizować wyborców.

Znajdź przeciwników

Po trzech latach represji, w których zginęło ponad 300 osób wśród demonstrantów domagających się wiosną 2018 roku dymisji Daniela Ortegi, a pół roku przed wyborami rozgorzało polowanie na przeciwników: 39 polityków, biznesmenów, chłopów, studenci i dziennikarze są aresztowani od czerwca. Wśród nich siedmiu potencjalnych kandydatów może stanowić zagrożenie dla obecnego prezydenta.

67-letnia Christiana Chamorro, córka byłej prezydent Violety Chamorro (1990-1997), faworytka opozycji w sondażach, jako pierwsza została aresztowana 2 czerwca i umieszczona w areszcie domowym. Przeciwnikom zarzuca się podważanie suwerenności narodowej, popieranie międzynarodowych sankcji wobec Nikaragui, „zdradę ojczyzny” czy „pranie pieniędzy”, na mocy ustaw uchwalonych przez parlament pod koniec 2020 r., uzyskanych w władzy wykonawczej, a także w sądownictwie i oddział wyborczy. Sąd.

READ  Amerykańskie dokumenty alarmują o zmiennej delcie

Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską

Od wiosennych protestów 2018 r. ponad 100 000 Nikaraguańczyków wyemigrowało, a 150 dysydentów pozostaje za kratkami. Dla analityka z Nikaragui, Elviry Cuadry, wygnańca, izolacja tego kraju wpłynie na międzynarodowe inwestycje i finanse, z konsekwencjami społecznymi i zwiększoną imigracją.

Oprócz nowych sankcji przyjętych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską napięte zostały stosunki nawet z historycznymi sojusznikami, takimi jak Meksyk i Argentyna. Kuba, Wenezuela i Rosja pozostają zwolennikami rządu Daniela Ortegi i Rosario Murillo.