Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ciężkie walki we wschodniej Ukrainie – 01-11-2023 o 22:34

Na linii frontu pod Bachmutem we wschodniej Ukrainie, 11 stycznia 2023 r. (AFP/Susanna Walden)

Na linii frontu pod Bachmutem we wschodniej Ukrainie, 11 stycznia 2023 r. (AFP/Susanna Walden)

Ciężkie walki wybuchły w środę w Solidarze na wschodzie Ukrainy, gdy Rosja za wszelką cenę próbuje odwrócić losy wojny, po raz kolejny zmieniając swojego dowódcę wojskowego, gdy Kijów wydaje się być bliżej zdobycia ciężkiej zachodniej broni.

„Wszystko, co dzieje się dzisiaj w kierunku Bachmuta lub Solidaru, jest najkrwawszym scenariuszem tej wojny” – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w rozmowie z Agence France-Presse.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wieczorem, że w Solidarze „trwają” walki, a front „wstrzymuje się”. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wzmocnić ukraińską obronę bez żadnych przerw, nawet na jeden dzień” we wschodnim obwodzie donieckim – powiedział.

Ukraiński wiceminister obrony, Ganna Maliar, Rosjanie „bez sukcesów” dzielą się „dopełnieniem” 10 000 mieszkańców najważniejszego miasta Bachmout, którego broniący się Ukraińcy nie mają jeszcze kilka miesięcy temu.

Rosyjska grupa najemników Wagner, która przyznała się do jej schwytania, co byłoby militarnym zwycięstwem Moskwy po kilku upokarzających niepowodzeniach od września, została zdementowana nie tylko przez ukraińskie wojsko, ale także przez rosyjskie wojsko.

Ze swojej strony rosyjskie Ministerstwo Obrony potwierdziło, że „siły atakujące walczą w mieście”, wyjaśniając, że „jednostki powietrznodesantowe zablokowały północną i południową część Solidaru”.

– „Ogromne” straty rosyjskie –

Kreml był ostrożny w ocenie sytuacji w terenie.

Mapa sytuacji na Ukrainie na dzień 11 stycznia, godz. 8:00 GMT (AFP/Getty Images)

Mapa sytuacji na Ukrainie na dzień 11 stycznia, godz. 8:00 GMT (AFP/Getty Images)

Biorąc pod uwagę „pozytywną dynamikę” w szeregach sił rosyjskich, rzecznik rosyjskiej prezydencji Dmitrij Pieskow powiedział prasie: „Nie wolno nam się spieszyć. Poczekajmy na oficjalne oświadczenia”.

„Nikt nie planował opuszczania miasta” – zapewniał „Bober”, oczekujący na ewakuację ranny ukraiński żołnierz, którego AFP spotkała w środę na drodze łączącej Bachmut ze Słowiańskiem. Twierdził, że Rosjanie nie przejęli Solidaru w całości.

Według Michała Podolaka rosyjskie straty militarne są tam „ogromne”, a „armia ukraińska też traci ludzi”. „Zdecydowanie to więcej niż to, co wydarzyło się wcześniej” – powiedział AFP.

W obwodzie ługańskim przylegającym do obwodu donieckiego Rosjanie „zgromadzili” około 30 tysięcy żołnierzy, informuje ukraiński gubernator Sergoych Gaidich.

W skali całej Ukrainy Ministerstwo Obrony Ukrainy podsumowało: „w ciągu dnia wróg został trafiony 2 rakietami i 22 nalotami”.

W południowym mieście Chersoniu, gdzie bombardowania spowodowały „liczne eksplozje”, uszkodzony został uniwersytet państwowy i ośrodek perinatalny – zadenuncjował wojewoda Jarosław Januszewicz. A biuro prezydenta Ukrainy dodało, że ciężko ranna została również pracownica oddziału położniczego.

Nieco dalej na północ, w Marhanets, dziewięć budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych podczas rosyjskich nalotów, a jedna osoba została ranna odłamkami, według lokalnych władz.

– Nowy dowódca wojskowy –

W tym samym czasie w Moskwie w nowej zmianie na szczycie hierarchii wojskowej, której ostatnie ogniwa podyktowane były wielkimi rozczarowaniami w terenie, znalazł się szef Sztabu Obrony gen. Walerij Gierasimow. – bezpośredni rozmówca Władimira Putina – mianowany „dowódcą połączonej grupy sił” rozmieszczonej na Ukrainie.

„Dom Niveau de commandement l’opération spéciale (na Ukrainie) jest liée à un élargissement l’ampleur des missions à accomplir, à la necessité de mener une interakcji plus étroite wśród composantes des armées”, a Expliqué Ministerstwo Obrony.

Dowódca sił zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow (D) i prezydent Władimir Putin w Moskwie, 21 grudnia 2021 r. (Sputnik/Siergiej Gunew)

Dowódca sił zbrojnych Rosji Walerij Gierasimow (D) i prezydent Władimir Putin w Moskwie, 21 grudnia 2021 r. (Sputnik/Siergiej Gunew)

Poprzednik Walerego Gierasimowa, generał Siergiej Surowikin – zdegradowany do zastępcy – kierował operacjami tylko przez trzy miesiące.

Został wyznaczony w październiku do naprawy sytuacji armii rosyjskiej, która poniosła porażki w obliczu ukraińskich ataków w rejonie Charkowa (północny wschód) i Chersoniu.

Przypisuje mu się taktykę masowych uderzeń w infrastrukturę energetyczną Ukrainy, której Kijów się nie ugiął.

Ciężkie czołgi? –

Jednocześnie Ukraina ponowiła apele do zachodnich partnerów w przededniu nowego spotkania w amerykańskiej bazie w Ramstein w Niemczech 20 stycznia o zaopatrzenie jej w broń ciężką i dalekiego zasięgu.

Niemiecki czołg Leopard 2 Wojska Polskiego podczas ćwiczeń w Polsce 19 maja 2022 r. (AFP / Wojtek RADWANSKI)

Niemiecki czołg Leopard 2 Wojska Polskiego podczas ćwiczeń w Polsce 19 maja 2022 r. (AFP / Wojtek RADWANSKI)

„Tylko pociski o zasięgu ponad 100 kilometrów pozwolą nam znacznie przyspieszyć wyzwalanie terytoriów” – powiedział AFP Michajło Podolak, obiecując, że nie użyje ich przeciwko ziemiom rosyjskim.

Powtórzył: „Nadal chcemy zdobyć 250-350 czołgów ciężkich”.

Kancelaria Zachodnia powoli reaguje na prośby Kijowa w tej sprawie, a jedynie Paryż, Londyn, Berlin i Waszyngton obiecały w tym momencie czołgi i inne lekkie pojazdy opancerzone.

Ale Polska zrobiła pierwszy krok w środę, mówiąc, że jest gotowa dostarczyć partię niemieckich ciężkich czołgów Leopard 2, czyli 14 sztuk.

Prezydent Federacji Andrij Duda potwierdził we Lwowie na zachodniej Ukrainie, że przekazanie nastąpi „w ramach budowanego sojuszu”.

Zełenski odpowiedział: „Żaden kraj nie może nam pomóc, ponieważ walczymy z tysiącami rosyjskich czołgów”.

Wreszcie, na froncie dyplomatycznym, we wtorek w Turcji odbyło się rzadkie spotkanie urzędników rosyjskich i ukraińskich między urzędnikami zajmującymi się prawami człowieka z dwóch walczących stron, Dmytro Lubinetsem i Tatianą Moskalkową.

READ  Jak zostać pszczelarzem-amatorem (naprawdę) szanującym bioróżnorodność?