Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Komisja udostępni Polsce środki unijne

Komisja udostępni Polsce środki unijne

Podczas wizyty w Warszawie Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​Komisja Europejska jest gotowa udostępnić Polsce środki unijne. Z powodu naruszeń prawa zamrożono 137 miliardów euro.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen z zadowoleniem przyjęła wysiłki polskiego premiera Donalda Tuska na rzecz przywrócenia praworządności w jej kraju.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjmuje wysiłki polskiego premiera Donalda Tuska na rzecz przywrócenia praworządności w jej kraju – Źródło: Christophe Licoppe / Komisja Europejska

Mam nowy, ładny– przedstawiła w piątek Ursula von der Leyen z Warszawy. Wizyta w stolicy Polski, Panie Prezydencie Komisja Europejska zdeklarowany Dla tego kraju zostaną udostępnione środki unijne. Problem dotyczy 137 miliardów euro, w tym 76,5 miliardów w ramach zintegrowanej polityki i ponad 60 miliardów w postaci pożyczek i dotacji. Europejski plan naprawyUruchomiony w czasie pandemii Covid-19.

Kwestia praworządności od lat jest punktem spornym pomiędzy UE a Polską, dlatego środki te zostały zamrożone. Sprawująca władzę w latach 2015–2023 narodowo-konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wprowadziła najważniejsze reformy. Komisja Europejska Za ataki na niezależność sądów, wolność prasy lub prawa osób LGBT.

Relacje pomiędzy Bruksela W Warszawie również zrobiło się ciepło od czasu przybycia nowego polskiego rządu. Proeuropejski premier Donald Tusk, który objął urząd w grudniu, zapowiedział podjęcie działań na rzecz szybkiego uwolnienia środków. W tym tygodniu rząd przedstawił plan działania mający na celu przywrócenie praworządności, w szczególności niezależności sądów, co zostało przyjęte z zadowoleniem przez wielu europejskich komisarzy. „Jesteśmy pod wrażeniem wysiłków Polski na rzecz przywrócenia praworządności jako kręgosłupa społeczeństwa” – dodała w piątek Ursula van der Leyen.

READ  Polska przeprowadzi referendum w sprawie unijnego planu relokacji migrantów - EURACTIV.com