Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wirus Nipah: wszystko, co musisz wiedzieć o tym śmiercionośnym wirusie powracającym do Indii

Wirus Nipah: wszystko, co musisz wiedzieć o tym śmiercionośnym wirusie powracającym do Indii

Wirus Nipah pojawił się w 1998 r. wśród hodowców trzody chlewnej w Malezji, następnie w ostatnich latach rozprzestrzenił się sukcesywnie na Singapur i Bangladesz, a w ostatnich dniach zaatakował Indie. Według Światowej Organizacji Zdrowia śmiertelność z powodu tej choroby waha się od 40 do 75% i nie opracowano szczepionki, która by ją powstrzymywała.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wirus, który może wywołać globalną pandemię. Według Światowej Organizacji Zdrowia śmiertelność w przypadku wirusa Nipah, nazwanego tak na cześć malezyjskiej wioski, w której w 1998 r. pojawiła się pierwsza epidemia, waha się od 40 do 75%.

Objawy wymieniane w przypadku infekcji to: wysoka temperatura, wymioty, a w łagodnych przypadkach infekcja dróg oddechowych. Jeśli wystąpią powikłania, u chorego mogą wystąpić napady padaczkowe lub zapalenie mózgu prowadzące do śpiączki. Należy pamiętać, że obecnie nie ma szczepionki, która mogłaby temu zapobiec.

Podobnie jak COVID-19, Ebola, czy nawet Zika, Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje tego wirusa jako jedną z kilku chorób godnych priorytetowych badań ze względu na jego potencjał wywołania globalnej pandemii.

Zwykle jest przenoszony na ludzi poprzez skażone zwierzęta lub żywność, ale może być również przenoszony bezpośrednio między ludźmi. Wiadomo, że nietoperze owocożerne są naturalnym wektorem wirusa, wywołującym kolejne epidemie.

Epidemie związane z wirusem Nipah

Pierwsza epidemia wirusa w Malezji w 1998 r. pochłonęła życie ponad stu osób, a w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa zabito milion świń. Następnie najnowsza choroba pojawiła się w Singapurze za pośrednictwem pracowników rzeźni, którzy mieli kontakt z zakażonymi świniami w Malezji. Rannych zostało 11 osób, a jedna osoba zginęła.

Na początku 2001 r. wirus Nipah zainfekował Bangladesz i Indie. Pierwszy z wymienionych krajów najbardziej dotknął epidemie związane z tym wirusem, gdyż od tego czasu zmarło ponad sto osób. W Indiach epidemia pochłonęła życie około pięćdziesięciu osób, zanim ostatecznie została opanowana.

READ  Oto 6 owoców, które zawierają najwięcej kalorii

Od zeszłego miesiąca w południowym stanie Kerala zarejestrowano cztery przypadki i dwa zgony związane z wirusem Nipah. Władze lokalne przeprowadziły szeroko zakrojoną kampanię testową, a także podjęły decyzję o zamknięciu szkół. Jest to czwarta epidemia, która nawiedziła ten region w ciągu pięciu lat. Od przybycia do Indii w 2018 r. wirus ogarnął ten kraj 17 razy.

Dla człowieka niebezpiecznych jest od 540 000 do 850 000 wirusów

Według szacunków opublikowanych w czasopiśmie Science w 2018 roku u ssaków i ptaków występuje 1,7 miliona nieznanych wirusów, z czego od 540 000 do 850 000 ma potencjał zarażenia człowieka.

Zoonozy (choroby przenoszone ze zwierząt na ludzi) szerzą się na Ziemi od tysięcy lat, a w ciągu ostatnich 20–30 lat na całym świecie.

Powodem jest rozwój podróży międzynarodowych, który przyczynił się do jego ekspansji, a także globalne ocieplenie, które zmusiło niektóre gatunki do opuszczenia swojego ekosystemu. Naukowcy wskazali także na intensywne rolnictwo i wylesianie przyspieszające rozwój mutacji wirusowych.