Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W niedzielę w Ułan Bator Macron spodziewał się bezprecedensowej wizyty francuskiego prezydenta

W niedzielę w Ułan Bator Macron spodziewał się bezprecedensowej wizyty francuskiego prezydenta

Po raz pierwszy prezydent Francji podepcze Mongolię. W niedzielę Emmanuel Macron udaje się do tego śródlądowego kraju między dwoma krajami Chiny i Rosja Na krótką, ale symboliczną wizytę.

Głowa państwa ma zatrzymać się w Ułan Bator po uczestnictwie w szczycie G7 w Japonii. Od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Francja zdwoiła wysiłki, by rozmawiać z krajami, które nie potępiły jednoznacznie wojny prowadzonej przez Moskwę. Wizyta w Mongolia mieści się w tym kontekście.

Odwiedź Muzeum Czyngis-chana

Dzięki tej wizycie Paryż ma również na celu wzmocnienie stosunków dwustronnych w zakresie transformacji środowiska, rolnictwa, żywności rolnej i bezpieczeństwa cywilnego. W Ułan Bator, gdzie spędza tylko wieczór, Emmanuela Macrona Ma spotkać się z prezydentem Okhna Khurelsukh, a następnie zjeść z nim kolację.

Powinien także odwiedzić Muzeum Czyngis-chana, nazwane na cześć wielkiego mongolskiego zdobywcy z XIII wieku. Fundacja użyczy część swoich zbiorów Muzeum Historycznemu im Nantesna wystawę zaplanowaną na październik. Emmanuel Macron będzie również rozmawiał z premierem Luvsannamsrai Oyun-Erdene. Pod koniec wieczoru wyjedzie do Paryża.

Bardzo ważna kwestia geostrategiczna.

Mongolia „ma model liberalnego rządu, który przeprowadza wybory, które były znane z rotacji, a także stara się zdywersyfikować swoje partnerstwa, aby stać się silniejszym i zdolnym do radzenia sobie na lepszych warunkach ze swoimi dużymi rosyjskimi i chińskimi sąsiadami”. Wyjaśniamy w delegacji towarzyszącej prezydentowi Francji. Pałac Elizejski porusza także „bardzo ważną kwestię” na „poziomie geostrategicznym”, która wpisuje się w dążenie Paryża do „złagodzenia restrykcji nałożonych na sąsiadów Rosji i otwarcia im możliwości wyboru”.

Mongolia jest również częścią „europejskiej strategii dywersyfikacji dostaw w celu zagwarantowania naszej suwerenności w dziedzinie energii”, zauważa Elizeusz. Tak więc francuska grupa nuklearna Urano jest szczególnie zaangażowana w projekt kopalni uranu na terytorium Mongolii – który prawdopodobnie będzie jednym z największych na świecie.

READ  Azerbejdżański żołnierz zginął na granicy z Armenią

Rosnące zainteresowanie Waszyngtonu

Według Elysee kolejnym wyzwaniem będzie zachęcenie do inwestycji zagranicznych w Moharabie Globalne ocieplenie, na które ten półpustynny kraj jest szczególnie narażony. Na poziomie bilateralnym Paryż uważa, że ​​istnieje „bardzo duży potencjał współpracy”, ponieważ ten azjatycki kraj, który „w 90% polega na węglu do wytwarzania energii elektrycznej”, ma „problem” „dekarbonizacji swojej gospodarki”.

Ponadto Ułan Bator już od kilku lat jest przedmiotem wzmożonego zainteresowania Stanów Zjednoczonych w ramach ich strategii przeciwdziałania wzrostowi znaczenia Pekinu. W tej chwili 86% całkowitego eksportu Mongolii, łącznie ze wszystkimi towarami, trafia do Chin. Połowa tych chińskich zakupów węgla.