Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Covid: Setki milionów lat utracone z powodu wirusa, szacuje WHO

Covid: Setki milionów lat utracone z powodu wirusa, szacuje WHO

W piątek 19 maja 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia ujawniła, że ​​pierwsze dwa lata pandemii COVID-19 kosztowały blisko 337 milionów lat życia, powodując przedwczesną śmierć milionów ludzi.

W ten sposób Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla niszczycielski wpływ kryzysu zdrowotnego spowodowanego przez Covid-19.

W latach 2020-2021 utracono 336,8 mln lat życia

Według organizacji tylko w 2020 i 2021 roku Covid doprowadził do utraty 336,8 miliona lat życia na całym świecie.

„To jak utrata 22 lat życia za każdą nadmierną śmierć” – powiedziała dziennikarzom Samira Asma, wiceprezes WHO ds. danych i analiz, przed startem.

Obliczenia te opierają się na danych dostępnych w 2022 r.

Od tego czasu liczba ofiar śmiertelnych nadal rośnie, choć w wolniejszym tempie, co skłoniło Światową Organizację Zdrowia do podniesienia najwyższego poziomu alertu zdrowotnego, nie bez ostrzeżenia, że ​​Covid nie zniknął.

Oficjalna liczba ofiar śmiertelnych przypisana tej chorobie, która jest regularnie aktualizowana przez Światową Organizację Zdrowia, wynosiła 6,9 miliona na dzień 17 maja.

Jednak wiele krajów nie dostarczyło wiarygodnych danych Światowej Organizacji Zdrowia, która szacuje, że epidemia pochłonęła prawie trzy razy więcej ofiar śmiertelnych w ciągu trzech lat, co najmniej 20 milionów.

W tym celu opiera się na obliczeniu nadwyżki zgonów, zdefiniowanej jako różnica między rzeczywistą liczbą zgonów a szacunkową liczbą zgonów przy braku pandemii.

Te 20 milionów obejmuje bezpośrednie zgony z Covid, a także zgony związane z wpływem pandemii na systemy opieki zdrowotnej.

W piątkowym raporcie podkreślono, że „znaczące rozbieżności leżą u podstaw rozkładu przypadków i zgonów Covid-19, a także dostępu do szczepionek”.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła, że ​​pandemia pomogła wykoleić wiele wskaźników związanych ze zdrowiem, które poprawiały się od lat.

READ  Wybór Ibrahima Raisi to bardzo zła wiadomość dla irańskiego społeczeństwa obywatelskiego

Według raportu, w pierwszych dwóch dekadach stulecia świat odnotował znaczną poprawę zdrowia matek i dzieci, a liczba zgonów spadła odpowiednio o jedną trzecią i pół.

Częstość występowania chorób zakaźnych, takich jak HIV, gruźlica i malaria, również znacznie spadła, podobnie jak ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób niezakaźnych.

Łącznie te czynniki pomogły zwiększyć średnią długość życia na świecie z 67 lat w 2000 r. do 73 lat w 2019 r.

Jednak po wybuchu pandemii istniejące nierówności pogłębiły się, odwracając pozytywny trend m.in. w przypadku malarii i gruźlicy – ​​zauważa Światowa Organizacja Zdrowia.