Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Azerbejdżański żołnierz zginął na granicy z Armenią

Azerbejdżański żołnierz zginął na granicy z Armenią

konflikt

Separatystyczna enklawa Górskiego Karabachu od tygodnia przechodzi proces „demilitaryzacji”, ale napięcia z Armenią wzrosły.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu podało w oświadczeniu, że azerbejdżański żołnierz zginął w sobotę od kul snajperskich wystrzelonych z pozycji sił zbrojnych Armenii na granicy obu krajów.

Dodał, że „żołnierz zginął po południu” na ziemiach Azerbejdżan (…)” Ze wsi Zarkand w Armenia Dodał: „Jednostki sił zbrojnych Azerbejdżanu podejmują działania odwetowe”.

Armenia zaprzecza

Ze swojej strony Armenia zaprzeczyła jakiemukolwiek zaangażowaniu, a jej Ministerstwo Obrony potwierdziło w Telegramie, że to „oświadczenie”, według którego „jednostki ormiańskie otworzyły ogień do pozycji Azerbejdżanu” (…), „nie odpowiada rzeczywistości”.

Po błyskawicznym zwycięstwie Baku w zeszłym tygodniu i kapitulacji ormiańskich separatystów w Górskim Karabachu, enklawa wydała w czwartek dekret o historycznym rozwiązaniu wszystkich swoich instytucji 1 stycznia.

W sumie w wyniku ofensywy wojskowej w Baku zginęło prawie 600 osób. W samych walkach po obu stronach zginęło około 200 żołnierzy.

Separatywna Republika Górskiego Karabachu została w sobotę niemal całkowicie opuszczona przez jej mieszkańców, którzy masowo wyjechali do Armenii w obawie przed odwetem ze strony Azerbejdżanu.

READ  Zamach stanu czy bezprecedensowy kryzys: 5 minut na zrozumienie sytuacji w Tunezji