Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Moskwa świętuje aneksję Ukrainy, zdaniem Putina „świadomą decyzję” narodu

Na żywo – Wojna na Ukrainie: Moskwa świętuje aneksję Ukrainy, zdaniem Putina „świadomą decyzję” narodu

Tysiące Rosjan świętowało w piątek w Moskwie aneksję czterech obwodów południowej i wschodniej Ukrainy, składając deklarację rocznej samokontroli. Ale na Ziemi wiele miast zostało zniszczonych. W Mariupolu w obwodzie donieckim kilka dzielnic zostało całkowicie zniszczonych w wyniku ciężkich walk, a wielu mieszkańców straciło domy, jak na przykład Walentyna (85 l.), z którą LCI zapoznało się w poniższym raporcie. „Bez tego domu nie wiem już, kim jestem” – mówi, pokazując zniszczone pokoje, istne pole gruzów.

Przeniesiono ją kilka kilometrów dalej do nowego budynku, który regularnie pojawia się w mieście. Według nowych prokremlowskich władz z nowego pułapu mogło skorzystać prawie 1700 mieszkańców takich jak ona. Ale ten osiemnastolatek nie jest spokojny: „Mój duch jest złamany i nie można porównywać mojego życia tam i tutaj” – wyjaśnia.

Nie wszyscy w tym mieście, gdzie większość ludności jest prorosyjska, nie podzielają tego smutku. Jedna z nich mówi: „Miasto wraca do życia, jest odbudowywane, a budynki nigdy nie były tak piękne”. „Rosja odzyskała swoje miasto, to rosyjskie miasto, zawsze takie było” – mówi inny z promieniami. Rusyfikacja ducha, który Rosja chce szerzyć w innych regionach, które rzekomo ma w swoich rękach, takich jak Zaporoże, Chersoń i Ługańsk. Jednak walki na tym obszarze nadal trwają i na początku czerwca Kijów przeprowadził kontratak.

READ  Brytyjskie Ministerstwo Obrony mówi, że rosyjskie linie logistyczne są pod presją