Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Olbrzymi kleszcz atakuje Oksytanię: czy powinniśmy się martwić obecnością tego owada w regionie?

Olbrzymi kleszcz atakuje Oksytanię: czy powinniśmy się martwić obecnością tego owada w regionie?

Podstawowy
Hyalomma marginalatum, zwany także „kleszczem olbrzymim”, zamieszkuje Oksytanię od kilku lat. Czy powinniśmy się niepokoić, gdy dowiemy się, że w październiku ubiegłego roku po raz pierwszy we Francji w próbce tego typu wykryto krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną (CCHF), potencjalnie niebezpiecznego wirusa?

Sousse alarmuje naukowców. Hyaloma marginalatum, zwany także „kleszczem olbrzymim”, występuje od kilku lat w południowej Francji. W październiku 2023 r. po raz pierwszy we Francji wykryto w tej próbce wirusa krymsko-kongijskiej gorączki krwotocznej (CCHF). Wolne południe.

Jeżeli nie wykryto jeszcze przypadków przeniesienia wirusa na człowieka, infekcja może być szczególnie niebezpieczna. W rzeczywistości choroba ta spowodowała już wiele zgonów w innych krajach, w których kleszcze są szeroko rozpowszechnione. Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) jest on w stanie podążać za swoim celem przez dziesięć minut lub dłużej, czasem nawet do 100 metrów, i na przykład jest przyczyną kilkudziesięciu zgonów rocznie w Turcji.

Śmiertelność sięga 40%

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przypadku tej gorączki krwotocznej „śmiertelność sięga 40%”. Śmierć, jeśli nastąpi, następuje w drugim tygodniu choroby. Ponadto w związku z globalnym ociepleniem w przyszłości na tym obszarze możemy zobaczyć coraz więcej gigantycznych kleszczy.

Aby się chronić, agencja UE zaleca noszenie długich ubrań podczas spacerów na łonie natury, ale także zakup odpowiednich repelentów.

READ  Wczesna menopauza może zwiększać ryzyko demencji