Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Tylko cztery europejskie firmy na dziesięć zainwestowały w 2021 r.

Tylko cztery europejskie firmy na dziesięć zainwestowały w 2021 r.

Opublikowano w niedzielę 13 listopada 2022 o 07:00

Według badania opublikowanego w tym tygodniu przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) pieniądze, które europejskie firmy wydały na zmniejszenie zużycia energii, stanowiły zaledwie 10% ich całkowitych inwestycji w zeszłym roku.

Zmniejszenie zużycia energii stało się poważnym problemem zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw od początku rosyjskiej ofensywy wojskowej na Ukrainie pod koniec lutego. Wojna nie tylko zagroziła dostawom energii w Europie, ale także spowodowała wzrost cen energii elektrycznej i gazu, co spowodowało wzrost rachunków.

Francuski rząd postawił sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w kraju o 10% do 2024 roku. Firmy wciąż muszą zacząć, a W Europie pozostają w tyle, a tylko cztery na 10 firm zainwestuje w 2021 r.

Pieniądze, które europejskie firmy wydały na zmniejszenie zużycia energii, stanowiły zaledwie 10% ich całkowitych inwestycji w zeszłym rokuujawnia również badanie opublikowane w tym tygodniu przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w edycji corocznej ankiety na temat inwestowania z 2022 r.*.

Badanie podkreśla jednak duże różnice między krajami. Na przykład w Finlandii (54%) czy Austrii (51%) więcej niż jedna na dwie firmy zainwestowała w 2021 r., aby zużywać mniej energii, podczas gdy na Litwie (20%) czy Francji (24%) mniej niż jedna z czterech firmy tak zrobiły.

Firmy europejskie wyprzedzają firmy amerykańskie

Jednak główna ekonomistka Europejskiego Banku Inwestycyjnego Debora Revoltella zauważa, że ​​europejskie firmy inwestują „coraz więcej” w obszarze „działań klimatycznych”. W porównaniu do 2020 r. odsetek firm europejskich, które przeznaczają część swoich środków finansowych na efektywność energetyczną, wzrósł o trzy punkty (z 37% do 40%). „Szok” ucieleśniony przez wojnę na Ukrainie powinien być „dodatkową zachętą” do inwestowania w zmniejszenie zużycia energii.

READ  Ukraina po raz pierwszy przyznała się do wybuchu mostu na Krymie

Europejskie firmy i tak wyprzedzają swoich amerykańskich konkurentów, ponieważ tylko 36% tych ostatnich wyda na zwiększenie trzeźwości energetycznej w 2021 roku (o 4 punkty mniej niż w Europie).

Ogólnie rzecz biorąc, wpływ wojny na Ukrainie na inwestycje prywatne w Europie wydaje się obecnie ograniczony. Nieco ponad 6% firm deklaruje, że w 2022 roku będzie podlegać ograniczeniom finansowym, co stanowi niewielki wzrost odsetka w porównaniu z ostatnimi latami, ale wciąż mniej niż 6,78% spółek notowanych w 2017 roku.

*Badanie zostało przeprowadzone w okresie od kwietnia do lipca 2022 r. na reprezentatywnej próbie 13 000 firm z 27 krajów UE. W celach porównawczych przeprowadzono również wywiady z próbą firm amerykańskich.