Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina po raz pierwszy przyznała się do wybuchu mostu na Krymie

Ukraina po raz pierwszy przyznała się do wybuchu mostu na Krymie

Bomba eksplodowała 8 października podczas zdobywania strategicznego mostu nad Cieśniną Kerczeńską.

Minister obrony Ukrainy Hanna Malyar po raz pierwszy przyznała, że ​​to Ukraina była odpowiedzialna za eksplozję mostu krymskiego, do której doszło na początku października 2022 roku.

W niedzielę minister napisała na swoim koncie Telegram o wielkich sukcesach armii ukraińskiej od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r.: „273 dni temu rozpoczęliśmy pierwszy atak na most krymski, aby zakłócić rosyjską logistykę”.

Dla przypomnienia, ciężarówka-pułapka eksplodowała 8 października, kiedy przejeżdżała przez bardzo strategiczny most nad Cieśniną Kerczeńską. Uszkodzenia tej gigantycznej budowli, symbolu zainaugurowanej w 2018 roku aneksji Krymu przez Rosję, wstrzymały ruch kolejowy i drogowy, który jest niezbędny do transportu ludzi i towarów na półwysep, ale także dla moskiewskich wojsk. Szeroko rozpowszechniony na Ukrainie.

Ten akt wandalizmu, który rozpoczął się dzień po 70. urodzinach Władimira Putina, został od razu przypisany Ukrainie, zarówno przez Kreml, jak i ludzi Zachodu.

Po incydencie wysoki ukraiński urzędnik opublikował wideo z eksplozji i napisał: „Wszystkiego najlepszego, panie prezydencie”. Do tej pory jednak Kijów unikał bezpośredniego wzięcia odpowiedzialności za wandalizm.

READ  Suchość gleby osiągnęła najniższy poziom w Europie od 2018 r