Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Oczekiwanie na reakcję Hamasu na rozejm w Gazie Francuski minister spraw zagranicznych w Libanie… O czym należy pamiętać w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie, niedziela, 28 kwietnia – Wyzwolenie.

Oczekiwanie na reakcję Hamasu na rozejm w Gazie Francuski minister spraw zagranicznych w Libanie… O czym należy pamiętać w związku z konfliktem na Bliskim Wschodzie, niedziela, 28 kwietnia – Wyzwolenie.

Wojna między Hamasem a Izraelemwydanie

Najwięcej informacji na temat wojny między Hamasem a Izraelem w niedzielę, 28 kwietnia.

codziennie, Libijczyk Wybiera najważniejsze wiadomości związane z wojną Hamasu z Izraelem oraz konfliktem na Bliskim Wschodzie.

Hamas odpowie na kontrpropozycję rozejmu w poniedziałek

Nasilenie wysiłków na rzecz osiągnięcia rozejmu w Gazie. Delegacja Hamasu przybędzie do Egiptu w poniedziałek 29 kwietnia, aby przedstawić swoją odpowiedź na najnowszą izraelską kontrpropozycję dotyczącą zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia zakładników. Na czele delegacji stoi Khalil Al-Hayya, drugi człowiek politycznego ramienia Hamasu w Gazie. Ten wyższy urzędnik, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że spotka się z dyrektorem i urzędnikami egipskiego wywiadu. Hamas wskazał, że w sobotę 27 kwietnia otrzymał izraelską kontrpropozycję: Dodał, że ruch przeanalizuje tę propozycję i przedstawi odpowiedź, gdy tylko zakończy badania. Dodał w oświadczeniu prasowym. Szczegóły tej propozycji nie zostały jeszcze sfinalizowane, ale według Axios, powołując się na izraelskich urzędników, zawiera ona chęć dyskusji „Zapewnienie trwałego spokoju” w Gazie.

Różne stanowiska dwóch wyższych przywódców izraelskich

W wiadomości wideo od Benjamina Netanjahu zamieszczonej w aplikacji Telegram izraelski minister finansów Bezalel Smotrich, członek skrajnej prawicy, wskazał, że porozumienie zagroziłoby istnieniu Izraela i oznaczałoby koniec rządu, w dorozumianiu grożąc uchyleniem wyroku koalicja. – Najbardziej prawicowy w historii kraju. Benny Gantz, były szef sztabu armii i centrowy minister w restrykcyjnym rządzie wojennym utworzonym po atakach z 7 października, odpowiedział, że rząd utraci legitymację, jeśli ministrowie zablokowają plan uwolnienia zakładników.

Trwają negocjacje dyplomatyczne

W oczekiwaniu na odpowiedź Hamasu negocjacje dyplomatyczne są kontynuowane. Z Arabii Saudyjskiej, gdzie od niedzieli odbywa się specjalne posiedzenie Światowego Forum Ekonomicznego, prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas wezwał Stany Zjednoczone, aby zapobiegły inwazji lądowej na Rafah, która byłaby ostatecznym ciosem. „Największa katastrofa w historii narodu palestyńskiego”. Oczekuje się, że w poniedziałek do Arabii Saudyjskiej przybędzie także sekretarz stanu USA Antony Blinken, gdzie szczegółowo omówi tę kwestię Dodał: „Kontynuowane są wysiłki mające na celu zawieszenie broni w Gazie, które umożliwi uwolnienie zakładników”. Zdaniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

READ  Francja Dokument 2. W Afganistanie ponad połowa ludności jest zagrożona głodem

Stephane Sigournet próbuje uspokoić napięcia między Libanem a Izraelem

Od czasu śmiercionośnej inwazji Hamasu na Izrael 7 października i straszliwych izraelskich odwetów w Strefie Gazy proirański Hezbollah, który wspiera palestyński ruch islamistyczny, codziennie prowadzi wymianę ognia z Izraelem na granicy libańsko-izraelskiej. W tym kontekście francuski minister spraw zagranicznych Stephane Ségournet przybył do Bejrutu w sobotni wieczór, podczas swojej drugiej wizyty od nominacji w styczniu ubiegłego roku. W niedzielę ma się spotkać z wyższymi urzędnikami libańskimi, aby ponownie spróbować załagodzić konflikt transgraniczny między Hezbollahem a Izraelem. W ostatnich tygodniach reakcja Izraela na terytorium Libanu nasiliła się, podczas gdy Hezbollah nasilił ataki na izraelskie obiekty wojskowe na północy kraju.

Molo w budowie w Gazie gotowe do użytku za „dwa do trzech tygodni”

Biały Dom ogłosił w niedzielę, że sztuczny port i molo, które od czwartku 25 kwietnia budowane są przez Amerykanów, będą mogły transportować większą pomoc humanitarną na terytoria palestyńskie bombardowane i oblegane przez Izrael. Jednak rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby podkreślił w niedzielę, że taki transport morski nie może zastąpić konwojów lądowych. Ta instalacja „Z pewnością zwiększy to kwotę udzielanej pomocy”.Ale „Nic nie zastąpi dróg i nadjeżdżających ciężarówek”. W Gazie powiedział John Kirby w wywiadzie dla ABC. „Być może będziemy musieli poczekać od dwóch do trzech tygodni przed wykonaniem operacji”.Wyjaśnił. Wyższy rangą urzędnik wojskowy USA powiedział w czwartek, że pomoc humanitarna najpierw dotrze na Cypr, gdzie zostanie poddana weryfikacji, a następnie przygotowana do dostarczenia. Następnie zostanie przeniesiony na pływającą platformę u wybrzeży Gazy, a następnie na molo, gdzie zaopiekują się nim partnerzy humanitarni i przewiezie go ciężarówką do Strefy Gazy.

Riyad potwierdza, że ​​ataki Houthi nie zagrażają turystyce

Podczas szczytu gospodarczego w Riyadzie saudyjski minister turystyki potwierdził, że ataki jemeńskich rebeliantów na Morzu Czerwonym nie stanowią zagrożenia dla nadmorskich kurortów Królestwa Arabii Saudyjskiej. „To, co się dzieje, dzieje się na końcu Morza Czerwonego, aż na południe”. Ahmed Al-Khatib szczegółowo opisuje ataki rakietowe i drony przeprowadzone przez Houthi u wybrzeży sąsiedniego Jemenu na statki powiązane z Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Huti twierdzą, że wspierają Palestyńczyków w wojnie między Izraelem a Hamasem w Strefie Gazy. Dodał: „Wszystkie nasze projekty na Morzu Czerwonym lub w regionie NEOM są zlokalizowane w centrum i na północ od Morza Czerwonego, z dala od konfliktu i w ogóle nie są celem dla Huti”. Podkreślił to na marginesie specjalnego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego, na którym szczegółowo omówiono wpływ niestabilności regionalnej.

READ  Kijów podejrzewa, że ​​Czerwony Krzyż jest „partnerem” Rosji w losach uchodźców

Ministerstwo Zdrowia Hamasu ogłasza nową liczbę ofiar śmiertelnych w Gazie, wynoszącą 34 454

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia Hamasu ogłosiło nową, niemożliwą do zweryfikowania, nową liczbę 34 454 osób zabitych w Strefie Gazy od rozpoczęcia wojny między Izraelem a Palestyńskim Ruchem Islamskim 7 października. Jak wynika z komunikatu prasowego ministerstwa, w którym podano, że w ciągu 24 godzin w ciągu ponad 200 dni wojny 77 575 osób zostało rannych.