Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rumunia znajduje się w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej o najniższej emisji dwutlenku węgla

Rumunia znajduje się w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej o najniższej emisji dwutlenku węgla

Z 5,7 tony emisji gazów cieplarnianych na mieszkańca w 2020 r. Rumunia jest jednym z najmniej zanieczyszczających krajów europejskich, ale odbywa się to kosztem niższych możliwości produkcji energii.

Emisje na mieszkańca w Rumunii były podobne do tych w Portugalii, gdzie tylko Szwecja i Łotwa powodowały mniej zanieczyszczeń.

Emisje gazów cieplarnianych w Rumunii były o 47% niższe w 2020 r. w porównaniu z 1990 r., kiedy kraj eksportował 10,8 ton na mieszkańca rocznie. Wyczyn następuje po 30 latach, w których kraj oderwał się od komunistycznej gospodarki z przemysłem ciężkim.

Rumunia wyróżnia się spośród innych krajów Europy Wschodniej, Polski. Ta ostatnia ma jeden z najniższych wskaźników emisji gazów cieplarnianych, 20% od 1990 r. Emisja gazów cieplarnianych w Polsce osiągnęła w 2020 r. 10 ton na mieszkańca, według danych Eurostatu przekazanych przez Ziarul Financiar.

Jednak w latach 2011-2020 Polska była również w stanie zwiększyć produkcję energii o 29%, łącząc elektrownie węglowe z przyjaznymi dla środowiska źródłami energii, takimi jak wiatr i słońce. Dla porównania, rumuńskie elektrownie węglowe, które dekadę temu wyprodukowały 5300 megawatów, dostarczają teraz mniej niż połowę, zmieniając kraj z eksportera energii netto w importera przez ostatnie trzy lata z rzędu.

Szacuje się, że emisje gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej wzrosły w tym roku w związku z odbudową gospodarek po pandemii. Z danych Eurostatu wynika, że ​​Holandia (-9%), Finlandia (-1%) i Szwecja (-0,6%) to jedyne kraje, które odnotowały redukcję emisji w pierwszym kwartale 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem. ostatni rok. Bułgaria (+38%), Malta (+21%) i Irlandia (+20%).

źródło

READ  Galderma wkrótce na giełdzie?