Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosnący popyt na produkty halal doprowadzi do wzrostu inwestycji w tym sektorze

Rosnący popyt na produkty halal doprowadzi do wzrostu inwestycji w tym sektorze

Jeddah: Istnieje rosnące zapotrzebowanie na produkty i usługi halal. Oczekuje się, że popyt ten wygeneruje nowe inwestycje w sektorze i pobudzi eksport i handel produktami halal między krajami członkowskimi Islamskiego Banku Rozwoju (IDB) a społecznościami muzułmańskimi. To oświadczenie pochodzi od Aamira Bukovicha, pełniącego obowiązki szefa produktów i partnerstw w Islamskim Banku Rozwoju.

„Muzułmanie większość swoich wydatków wydają na produkty żywnościowe halal. Na marginesie corocznego spotkania Islamskiego Banku Rozwoju w Dżuddzie pan Bukewicz wyjaśnił, że wartość sektora żywności halal w 2021 r. wyniosła 1,27 mld dolarów (1 dolar = 0,92 euro) i oczekuje się, że w 2025 roku osiągnie 1,67 miliarda dolarów.

„Aby rozwinąć zrównoważony przemysł Halal w krajach członkowskich IsDB, konieczne jest stworzenie wspierających ekosystemów na poziomie lokalnym.Ekosystemy te obejmują długoterminowe strategie promujące szkolenie wykwalifikowanego personelu, ustanowienie ram instytucjonalnych dla standaryzacji, akredytacji i certyfikacji. Strategie te obejmują również opracowywanie programów Świadomość skierowanych do różnych interesariuszy i konsumentów, ale także w zakresie wykorzystania nowych technologii w celu zwiększenia efektywności produkcji i dystrybucji produktów halal oraz poprawy widoczności i zaufania konsumentów.

Amer Bukevich mówi: „Przed nami dwa duże wyzwania: finansowanie przemysłu halal i efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw tych produktów”.
W rzeczywistości wiele krajów członkowskich Islamskiego Banku Rozwoju dąży do rozwoju gospodarki halal i wykorzystania potencjału rynku.

Malezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska i Turcja należą do najbardziej zaangażowanych krajów w tej dziedzinie. Chcą stać się magnesami dla światowego handlu produktami halal.

Kraje, w których muzułmanie nie stanowią większości, takie jak Tajlandia, Japonia i Korea Południowa, mają nadzieję zająć pozycję głównych graczy na rynku produktów halal. Ze swojej strony Australia i Brazylia należą do głównych dostawców mięsa i drobiu halal do krajów Bliskiego Wschodu.

Fahad Al-Nahit, dyrektor generalny Halal Products Development Company (HPDC), firmy finansowanej przez Publiczny Fundusz Inwestycyjny (PIF), mówi, że celem jego firmy jest inwestowanie w sektor produktów halal i owoców morza na wszystkich etapach produkcji. Zamierza wykorzystać możliwości trwałej integracji, które pojawiają się w Arabii Saudyjskiej i w całym łańcuchu dostaw.

READ  Przemysł zbrojeniowy rozkwita, gdy Europa Wschodnia uzbraja Ukrainę

Na całym świecie dążymy do tego, aby Królestwo stało się centrum przemysłu Halal, promując wielostronny wzrost na naszych rynkach docelowych. Uczestnicząc w Forum Sektora Prywatnego, HPDC stara się budować partnerstwa z kluczowymi graczami w sektorze opieki zdrowotnej w Królestwie Arabii Saudyjskiej i poza nim.

To partnerstwo pokazuje zaangażowanie HPDC we wzmacnianie sektora Halal. Będzie również pracować nad poprawą i rozwojem sektora produktów drobiowych Halal w Królestwie”.

Hirul Arifin Sahari, dyrektor generalny Halal Development Corp. (HDC), malezyjska firma, mówi: „Oczekuje się, że światowy rynek halal osiągnie 5 miliardów dolarów do 2030 r. Ta prognoza wyraźnie pokazuje, że interesariusze produktów halal i kraje członkowskie IsDB powinni połączyć ręce we wspólnej sprawie: rozwoju przemysłu halal w świat.

HDC i IDB przeprowadziły krótką ocenę ekonomiczną ekosystemów halal, aby określić, co następuje: Gotowość krajów Bank do wytwarzania i wytwarzania produktów halal, a także ich zdolność do samowystarczalności, szczególnie w zakresie wytwarzania produktów na rynek krajowy. Wśród tych produktów jest żywność, napoje, leki, produkty higieny osobistej i wiele innych.

W ramach Forum Sektora Prywatnego na marginesie spotkań IsDB zorganizowano wydarzenie zatytułowane „Wykorzystanie potencjału krajów członkowskich IDB do promowania prosperującego globalnego przemysłu halal”. Jego celem jest podkreślenie roli, jaką przemysł halal odgrywa w rozwoju społeczno-gospodarczym krajów członkowskich IDB i społeczności muzułmańskich w krajach niebędących członkami IsDB.

Forum doprowadziło również do dwóch sesji okrągłego stołu zatytułowanych „Promowanie przemysłu halal poprzez inwestycje” i „Innowacje w sektorze halal”.

Ahmed Oselan, członek zarządu i dyrektor zarządzający Tanmia, podczas dyskusji panelowej pt. „Promocja przemysłu halal poprzez inwestycje”, odbywającej się w kuluarach dorocznych spotkań Islamskiego Banku Rozwoju. (rok)

Ahmed Oselan, członek zarządu i dyrektor zarządzający Tanmia, powiedział podczas pierwszej sesji dyskusyjnej, że „Arabia Saudyjska jest sercem świata islamu. Ma duże możliwości inwestycyjne i jest dostępna dla ponad 500 milionów konsumentów na sąsiednich rynkach”.

Prawie 80% produktów halal pochodzi z krajów, które niekoniecznie są halal. Ta sytuacja motywuje nas do współpracy jako graczy na rynku Halal w celu dostarczania produktów wysokiej jakości do krajów muzułmańskich – i do innych krajów, biorąc pod uwagę jakość, jaką produkty Halal oferują nie-muzułmanom.

READ  Stany Zjednoczone nie dostarczą Ukrainie myśliwców F-16 - Biden - 30.01.2023 23:32

Na zakończenie wydarzenia Islamski Bank Rozwoju i Rada Rozwoju Społeczności podpisały memorandum o porozumieniu. Umowa ta ma na celu podkreślenie możliwości oferowanych przez sektor halal w Królestwie Arabii Saudyjskiej i krajach członkowskich Islamskiego Banku Rozwoju. Ma trzy główne cele: zlokalizowanie miejsc produkcji produktów halal w Królestwie Arabii Saudyjskiej, poprawa możliwości sektora na poziomie regionalnym oraz wprowadzenie eksportu produktów halal z Królestwa Arabii Saudyjskiej do reszty świata.

Ten tekst jest tłumaczeniem artykułu opublikowanego na Arabnew.com.