Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Stany Zjednoczone nie dostarczą Ukrainie myśliwców F-16 – Biden – 30.01.2023 23:32

Prezydent USA Biden promuje wydatki na infrastrukturę dla projektu Frederick Douglas Tunnel Project w Baltimore w stanie Maryland.

Prezydent USA Biden promuje wydatki na infrastrukturę dla projektu tunelu Fredericka Douglassa w Baltimore w stanie Maryland.

WASHINGTON (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone nie dostarczą Ukrainie myśliwców F-16, ponieważ niektórzy zachodni urzędnicy wysunęli pomysł dostarczenia samolotów do Kijowa.

W rozmowie z dziennikarzami w Waszyngtonie szef Białego Domu zaznaczył też, że zamierza odwiedzić Polskę, ale jeszcze nie wie, kiedy.

Pojawiły się doniesienia prasowe, że Joe Biden przygotowuje się do wizyty w Europie z okazji rocznicy inwazji Rosji 24 lutego 2022 r. – ataku, który Moskwa określiła jako „specjalną operację wojskową” na Ukrainie.

Polska, kraj sąsiadujący z Ukrainą, dała się poznać jako jeden z głównych sponsorów Kijowa, w szczególności wywierając presję na Niemcy, aby zezwoliły na dostawy niemieckich czołgów ciężkich Leopard 2.

Kijów powiedział, że zamierza wywrzeć presję na swoich zachodnich sojuszników, aby pozyskali myśliwce czwartej generacji, po zabezpieczeniu dostaw czołgów.

W zeszłym tygodniu Joe Biden zgodził się dostarczyć czołgi Abrams na Ukrainę, podczas gdy Niemcy ogłosiły równoległe dostawy czołgów Leopard 2, kończąc tygodnie impasu dyplomatycznego między sojusznikami.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski regularnie wzywa mieszkańców Zachodu do zaopatrzenia jego kraju w dodatkową broń i przyspieszenia dostaw.

W poniedziałek powiedział, że Moskwa rozpoczęła „wielki odwet” na Ukrainie w związku z jej oporem wobec rosyjskiej ofensywy.

(Reportaż Nandity Bose, wersja francuska: Jean Terzien)

READ  Nexteam zbliża się do Ventany