Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pompa ciepła, nadzieja klimatyczna i paliwo dla niemieckiej debaty politycznej

Pompa ciepła, nadzieja klimatyczna i paliwo dla niemieckiej debaty politycznej

(AFP) — W Niemczech, które patrzą w przyszłość wolną od paliw kopalnych, coś w rodzaju wielkiej białej skrzynki wywołuje gorącą debatę: pompy ciepła, które mają zastąpić kotły gazowe i olejowe.

Podczas gdy gaz pozostaje najpopularniejszym sposobem ogrzewania niemieckich domów, popularność pomp ciepła wzrosła w związku z przejściem na ekologiczne ogrzewanie i na tle gwałtownie rosnących cen energii spowodowanych inwazją na Ukrainę.

Te urządzenia, które emitują mniej dwutlenku węgla niż kotły na paliwa kopalne, generują tym samym znaczne inwestycje w sztandarową gospodarkę Europy, której celem jest neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla do 2045 r. Portfel zamówień jest pełny i oczekuje się, że zjawisko to będzie dalej przyspieszać: projekt ustawy, który jest obecnie rozpatrywany w Parlament , będzie stopniowo wymagał, aby indywidualne grzejniki były zasilane co najmniej w 65% energią odnawialną.

Rynek tych pomp już w ostatnich latach odnotował „znaczący wzrost, jak nigdy dotąd”, wita w AFP Jan Brockmann, dyrektor generalny Bosch Home Comfort Group. „W dłuższej perspektywie wierzymy, że Niemcy mogą być największym rynkiem w Europie”.

– Zaawansowane technologicznie puzzle –

Aby zaspokoić popyt, fabryka Bosch Home Comfort Group w Eibelshausen, mieście w środkowych Niemczech, rozpoczęła w tym roku produkcję tej futurystycznej technologii.

Na liniach produkcyjnych w zakładzie, których przemysłowa historia sięga ponad czterech wieków wstecz, rury i elektronika do przyszłych pomp ciepła są wprowadzane do trzewi systemu. Sprzęt jest testowany przed włożeniem do dużego pudła.

Ta zasada jest podobna do klimatyzatorów i lodówek, pobierając ciepło z gruntu, powietrza zewnętrznego lub źródła wody.

Dla ekologa Roberta Habecka, wicekanclerza i ministra gospodarki, to urządzenie to po prostu „technologia przyszłości”.

Jednak w ostatnich tygodniach promocja tych pomp przez ministra wywołała protesty, pojawiły się wątpliwości co do ich rzeczywistego wkładu w walkę z globalnym ociepleniem i krytykowano ich koszt, który dla wielu rodzin jest zbyt wysoki.

READ  8. Handel międzynarodowy: przede wszystkim Francja! "

Zwolennicy reformy podkreślają oferowane duże dotacje rządowe i wiele opcji dostępnych dla kupujących, w tym możliwość uzyskania tańszych systemów hybrydowych.

Dla nich pompy te są jedną z niewielu realistycznych opcji ograniczenia emisji z sektora budowlanego, który odpowiada za około 15% emisji CO2 w Niemczech w 2022 roku.

I chociaż osiągnięto porozumienie polityczne w sprawie harmonogramu wejścia w życie nowych przepisów, po tygodniach kryzysu rządowego tragedia sądowa uniemożliwiła przyjęcie ustawy w parlamencie, które zaplanowano na ten tydzień.

Zajęty przez konserwatywną opozycję Trybunał Konstytucyjny uznał, że czas przeznaczony posłom na zapoznanie się z ostateczną wersją tekstu jest zbyt krótki. Głosowanie zostało przełożone na wrzesień.

Konflikt ten pozostawia ślady i zmniejsza zainteresowanie potencjalnych klientów, ubolewa dla profesjonalistów. Pan Brockmann opisuje spór polityczny jako „wyjątkowo niefortunny”.

– Konkurencja –

Pomimo zawirowań Bosch Home Comfort pozostaje optymistą i planuje zainwestować 1 miliard euro do końca dekady w swoją europejską sieć. Poza Niemcami firma posiada fabryki w Szwecji i Portugalii oraz jest w trakcie budowy fabryki w Polsce.

Rynek jest jednak zatłoczony, a konkurencja ze strony innych niemieckich producentów, takich jak Vaillant czy Viessmann, którzy niedawno zdecydowali się sprzedać swoją podstawową działalność amerykańskiemu koncernowi, jest oznaką apetytu, jaki podsyciły pompy ciepła.

Podczas gdy toczy się debata na temat tych urządzeń, wielu pozostaje przekonanych, że są one niezbędne w walce ze zmianami klimatycznymi.

Peter Klafka, którego firma Klafka & Hinz produkuje systemy komputerowe do użytku w sektorze energetycznym, uważa krytykę kosztów i wysiłku wymaganego do zainstalowania tych pomp za „przesadzone”.

„Niektórzy twierdzą, że trzeba całkowicie wyremontować swój dom, ale to nieprawda” – powiedział AFP. Dla niego „pompy ciepła są niezbędne do transformacji energetycznej”.