Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zakazuje importu zboża z Ukrainy w celu ochrony swoich rolników

Polska zakazuje importu zboża z Ukrainy w celu ochrony swoich rolników

WARSZAWA: Polska podjęła w sobotę decyzję o zakazie importu zboża i innych produktów rolnych z sąsiedniej Ukrainy, aby chronić swoich rolników, ogłosił lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński.

Ukraińskie zboże przeznaczone do zagranicy przechodzi przez Unię Europejską, ponieważ tradycyjny szlak eksportowy przez Morze Czarne został zablokowany przez inwazję rosyjską.

Ale z powodu problemów logistycznych w Polsce piętrzą się zapasy zboża, co powoduje spadek cen krajowych, co prowadzi do protestów rolników i dymisji polskiego ministra rolnictwa.

„Dzisiaj (sobota) rząd podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu wwozu i importu do Polski zbóż oraz dziesiątek innych produktów rolno-spożywczych” – powiedział Kaczyński, który przemawiał ze wsi Liss w północnej Polsce.

W przeciwnym razie – dodał – „doprowadzi to do poważnego kryzysu w sektorze rolnym w Polsce”.

W swoim przemówieniu na posiedzeniu swojego PiS Kaczyński podkreślił, że Polska mimo wszystko nadal mocno wspiera Ukrainę. „Pozostajemy, bez najmniejszej zmiany, przyjaciółmi i sojusznikami Ukrainy” – powiedział.

Jednak ukraińskie ministerstwo polityki rolnej oświadczyło w sobotę, że „żałuje decyzji swojego polskiego odpowiednika”.

Resort skomentował, że „polscy rolnicy znajdują się w trudnej sytuacji, ale pragniemy zaznaczyć, że rolnicy ukraińscy znajdują się w najbardziej niebezpiecznej sytuacji” z powodu wojny.

Ten ostatni zasugerował, aby oba kraje osiągnęły w najbliższych dniach porozumienie, które byłoby dla obu stron satysfakcjonujące.

W zeszłym miesiącu Polska i cztery inne kraje Europy Środkowej zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w znalezieniu rozwiązania problemu spowodowanego niskimi cenami zboża na Ukrainie.

READ  EURAZEO: wspiera rozwój firmy ALTAR poprzez nabycie BRIOCHIN