Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska kupuje rakiety przeciwlotnicze od MBDA za 2,4 miliarda dolarów

Polska kupuje rakiety przeciwlotnicze od MBDA za 2,4 miliarda dolarów

Polska, która obawia się, że stanie się celem Kremla, podpisała w ostatnim czasie kilka dużych kontraktów wojskowych. Guillaume’a Sauvanta/AFP

Europejska Grupa Zbrojeniowa MBDA deklaruje, że był to „największy program nabycia sprzętu obrony powietrznej krótkiego zasięgu w Europie w ramach NATO”.

Polska Agencja Uzbrojenia ogłosiła w piątek, że brytyjska spółka zależna europejskiej grupy zbrojeniowej MBDA dostarczy Polsce rakiety przeciwlotnicze o wartości około 1,9 miliarda funtów (2,4 miliarda dolarów).

Rząd tego państwa członkowskiego UE, które jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy rozdartej przez rosyjską agresję rozpętaną ponad rok temu, stwierdził, że porozumienie znacznie wzmocni obronę przeciwlotniczą.

Agencja zbrojeń podała, że ​​MBDA UK dostarczy Polsce „44 iLauncher oraz kilkaset rakiet CAMM i towarzyszący im sprzęt„Według agencji.”Wartość zamówienia wynosi około 1,9 miliarda funtów. Sprzęt wojskowy zostanie dostarczony w latach 2025-2029„.

MBDA stwierdziła w swoim oświadczeniu:Największy w Europie program nabycia (sprzętu) obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w ramach NATOWyrzutnie i rakiety będą zasilać 22 baterie polskiego programu obrony powietrznej Pilica+ o zasięgu do 25 kilometrów.

Strach przed rosyjską agresją

Brytyjski premier Rishi Sunak określił porozumienie jako „aZnaczące wzmocnienie bezpieczeństwa euroatlantyckiego», w notatce prasowej wyjaśniającej, że Polska już korzysta z rakiet CAMM firmy MBDA.

Został już rozmieszczony w Polsce wraz z armią brytyjską w celu ochrony przestrzeni powietrznej po barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę w zeszłym rokuDowning Street powiedział później na Twitterze, że:Umowa umożliwi utworzenie 500 miejsc pracy, przyczyniając się do wzrostu gospodarczego i zapewniając Polsce niezbędną infrastrukturę obronnąMinister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił na Twitterze, że porozumienie „Wzmocni zdolność Polski do obrony powietrznej.»

Polska, granicząca z Ukrainą i Rosją, obawia się, że stanie się przyszłym celem Kremla. Według raportu NATO, Grecja wydała w zeszłym roku na obronność ponad 2,4% swojego PKB, co plasuje ją na trzecim miejscu w NATO, za Grecją (3,76% PKB) i Stanami Zjednoczonymi (3,47%). . Zgodnie z ustawą finansową, w tym roku wydatki na cele wojskowe muszą osiągnąć 3% PKB.

Po kilku latach względnej stagnacji Polska podpisała niedawno kilka dużych kontraktów wojskowych, przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową. Kontrakty zawarte z Amerykanami dotyczą 32 myśliwców F-35, 366 czołgów Abrams i systemów przeciwrakietowych Patriot, a z Koreą Południową na 1000 czołgów K2, około 700 haubic samobieżnych i 50 samolotów myśliwskich FA. 50 i 288. Systemy rakiet wielokrotnego startu K239. Warszawa podpisała także umowę z Türkiye na zakup dronów Bayraktar.


” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >

READ  Robert Budziński od 35 lat koordynuje politykę sportową Nantes