Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polscy rolnicy nie chcą już ukraińskiego zboża

Polscy rolnicy nie chcą już ukraińskiego zboża

Pięć krajów europejskich, w tym Polska, odnawia zakaz importu ukraińskiego zboża. Problemem jest konkurencja, którą polscy rolnicy uważają za nieuczciwą.

Unia Europejska odnowiła zakaz importu ukraińskiego zboża w pięciu z 27 krajów, w tym w Polsce. Decyzja ta wiąże się z niezadowoleniem polskich rolników, zwłaszcza tych, którzy w starciu z ukraińską konkurencją znaleźli się z niesprzedanym zbożem.

„Odpowiedzieliśmy na ich główne żądanie, czyli zaprzestanie presji na import zboża z Ukrainy. Dziś tego zezwolenia nie ma, jest ono legalne dopiero 15 września, przynajmniej te zboża nie będą przewożone do Polski, tylko tranzytem jest możliwe. „Krzysztof Ciecióra, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnia:

Jednak decyzja UE, popierana przez rząd, przynosi chwilową ulgę. Dla polskich rolników to nie jest zadowalające, bo za kilka miesięcy ten sam problem może się powtórzyć.

„Dzisiaj mówi się, że będzie to całkowicie zakazane, ale tylko do 15 września. Praktycznie nic nam to nie daje. Rolnictwo to przemysł samowystarczalny”.Sędzia Wiesław Gryn, rolnik. „Rolnicy stracili te korzyści z dnia na dzień, ponieważ sprzedawali po bardzo niskich cenach. Dziś nie wiemy, co siać i co sprzedawać. To podważyło zrównoważony rozwój nawet w powiązaniach między młynami i mieszaniem pasz. Młyny są zepsute, a kiedy nie ma były już stałe cykle dostaw, to kontrolowany łańcuch „od pola do stołu” jest pęknięty. Nie powinniśmy konkurować z Ukrainą”.

Eksperci polityki rolnej w obliczu importu z Ukrainy zwracają uwagę, że polska produkcja spełnia europejskie standardy i przyczynia się do bezpieczeństwa żywnościowego w Europie.

„Konkurencja ukraińskiego rolnictwa o polskie rolnictwo jest bardzo intensywna”, Analiza Soni Sobczyk-Krigile think tank Spostrzeżenia polityczne. „Na czym to polega? Ponieważ Ukraina ma bardzo dobre warunki do produkcji rolnej, jej siła robocza jest tania. Lekcja jest taka, że ​​Polacy powinni przygotować i opracować wielostronną strategię, ale to jest wezwanie do UE. Przy podejmowaniu decyzji , ocenić konsekwencje takich regulacji”.

„Zablokowanie ukraińskiego importu zboża to rozwiązanie tymczasowe, które nie zadowoli żadnej ze stron. Biorąc pod uwagę zainteresowanie tą współpracą i podejście Ukrainy do UE, potrzebne są odpowiednie i długoterminowe rozwiązania”Magdalena Sotonic podsumowuje dla Euronews z Roko.

READ  Polska: Informacje praktyczne