Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska prosi Niemcy o przyspieszenie wyjścia Rosniefti z rafinerii w Schwedt

Polska prosi Niemcy o przyspieszenie wyjścia Rosniefti z rafinerii w Schwedt

Niemcy muszą przyspieszyć sprzedaż większościowego pakietu udziałów rosyjskiej grupy energetycznej Rosnieft’ w rafinerii w Schwedt, aby Polska mogła w pełni wywiązać się z kluczowego kontraktu na dostawy dla rafinerii – powiedział w czwartek minister klimatu.

PCK Schwedt, która tradycyjnie dostarcza 90% paliw zużywanych w stolicy Niemiec, Berlinie, pracuje wiosną tego roku na 50-60% po tym, jak Niemcy odcięły dostawy ropy z Rosji z powodu wojny na Ukrainie.

W grudniu Polska i Niemcy zgodziły się na współpracę w zakresie dostaw Schwedt rurociągiem z polskiego portu w Gdańsku, a polski rafineryjny PKN wyraził zainteresowanie zakupem rafinerii Orlen.

Ale Warszawa uczyniła z wycofania się Rosniefti ze struktury właścicielskiej rafinerii warunek długoterminowych dostaw ropy.

W kwietniu Niemcy zatwierdziły ustawę, która umożliwiłaby Rosniefti szybką sprzedaż udziałów w rafinerii, ale nie było jasne, kiedy i jak to się stanie.

Rosnieft pozwał Berlin w październiku za kontrolowanie swojej niemieckiej jednostki, a jego kancelaria prawna stwierdziła w kwietniu, że działania niemieckiego rządu były równoznaczne z „wywłaszczeniem”.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck „wyraził swoją determinację w pozbyciu się Rosjan i uważam, że jego determinacja jest szczera, ale proces ten jest bardzo czasochłonny i niezadowalający”. — powiedziała Reuterowi Anna Moskwa.

„Myślę, że o determinacji musi świadczyć szybkość akcji, tego oczekujemy, ale tak naprawdę nie mogliśmy wiele zdziałać z polskiej strony.

Tymczasem Polska oferuje tylko nieregularne postoje na terminalu Gdańsk do Schwedt dla tankowców przewożących nierosyjską ropę, a niemiecka rafineria nie może pracować na pełnych obrotach.

„Mamy nowoczesną infrastrukturę, która jest rozbudowywana. Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczywiście bez Rosjan” – powiedziała Moskwa.

Innymi udziałowcami Schwedt są koncerny naftowe Shell i Eni. (Raport Marka Strzeleckiego i Kuby Steżyckiego; Dodatkowe reportaże Christopha Steitza; Pisanie Marka Pottera)