Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski pianista jazzowy odwiedza Tuluzę

Polski pianista jazzowy odwiedza Tuluzę

Podstawowy
Polski pianista Leszek Możdżer wystąpi w piątek 17 maja o godzinie 19:30 w sali Saint-Pierre-des-Cuisines w Tuluzie podczas koncertu free jazzowego. Kluczowa postać współczesnej polskiej sceny jazzowej, zaproszony przez Francusko-Polskie Stowarzyszenie Apollina w ramach Tygodnia Europy.

W piątek 17 maja o godzinie 19:30 bezpłatny koncert da Leszek Możdżer, uznany na całym świecie polski pianista jazzowy. Sala Saint-Pierre-des-Cuisines, w Tuluzie. Artysta zagra własne kompozycje, a także wykona covery utworów innych muzyków. Jedną z innowacji Leszka Możdżera jest przekształcenie muzyki klasycznej, sakralnej czy współczesnej w jazz. „Chcę wykorzystać energię wyjątkowych kompozytorów z przeszłości” – powiedział La Dépêche. W piątek wykona dwa etiudy chopinowskie, utwór Astora Piazzolli i utwór Jean-Michela Jarre’a.

Przeczytaj także:
wywiad. „Pop, rap i muzyka tradycyjna”: hybrydowy jazz Juliena Gracina-Barbe w Tarbes, czwartek 16 maja

W programie nie brakuje także coverów popularnych utworów, które publiczność z łatwością rozpozna. Pianista został zaproszony przez Francusko-Polskie Stowarzyszenie Apollina, które w ramach Tygodnia Europy działa na rzecz wzbogacenia wymiany między Francją a Polską. Ten muzyk i kompozytor na nowo odmienił polski jazz i dziś jawi się jako jeden z najbardziej reprezentatywnych pianistów młodszego pokolenia. Interesuje go muzyka jako „język niosący głębsze przesłanie” i pragnie osiągnąć „wewnętrzną harmonię” dla swoich słuchaczy.

Rzadko odwiedzał Francję, spędzając tylko kilka dni w Tuluzie, zanim ponownie wyjechał. „Dawno nie byłem w Tuluzie i jestem ciekaw, jak miasto rozwinęło się przez te 10 lat, a spacerowanie po jego uliczkach z pewnością będzie wielką nagrodą” – mówi z radością.

Piątek, 17 maja o 19:30 Saint-Pierre-des-Cuisines Hall, 12 Place Saint-Pierre, Tuluza. wstęp wolny.
READ  „Widziałeś Space Jam 2?”