Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podsumowanie najważniejszych informacji ekonomicznych na piątek 29 lipca 2022 r.

Podsumowanie najważniejszych informacji ekonomicznych na piątek 29 lipca 2022 r.

Zurych (AWP) – dzisiejsze najważniejsze wiadomości gospodarcze:

Energia: Szwajcarzy uciekają się do alternatywnych systemów ogrzewania gazowego i olejowego. Stolarze zachęcają też, aby nie czekali na pierwsze przymrozki z przygotowaniami, podczas gdy ceny rosną. Zapotrzebowanie na ogrzewanie drewnem, które wzrosło w czasie epidemii, wzrosło jeszcze bardziej od wybuchu wojny na Ukrainie. „W ciągu pierwszych sześciu miesięcy było o 80% więcej instalacji niż w tym samym okresie w 2021 roku”, powiedział AWP Andreas Kell, dyrektor Energie-bois Suisse.

Reasekuracja: Po pierwszym kwartale na minusie Swiss Re podniósł limit w drugim i zakończył pierwsze sześć miesięcy roku na plusie. Reasekurator pobiera nieco wyższe składki. Przez cały rok firma potwierdza swoje cele. Swiss Re odnotował półroczny zysk netto w wysokości 157 milionów dolarów, który jest nadal skromny w porównaniu do 1,05 miliarda dolarów zebranych w tym samym okresie w 2021 roku. Od kwietnia do czerwca zyski wyniosły 405 milionów dolarów.

Surowce: Górnik i sprzedawca surowców Glencore odnotował wyższe wolumeny w pierwszej połowie 2022 r., czerpiąc korzyści z wyższych cen węgla z powodu kryzysu gazowego. Grupa z Zug odnotowała 14% wzrost wydobycia węgla do 55,4 mln ton, o 6,7 mln ton więcej niż w pierwszym półroczu 2021 r. Wydobycie ropy naftowej odnotowało 3,1 mln baryłek (+22%).

Polityka monetarna: Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) odnotował ogromny deficyt w pierwszej połowie. Odpowiada za to przede wszystkim spadek oprocentowania akcji i papierów wartościowych, ale także straty związane z kursem walutowym. W ten sposób zagrożone są dystrybucje do związku i kantonów. Konkretnie rzecz biorąc, Narodowy Bank Szwajcarii wykazał stratę 95,2 mld franków szwajcarskich za okres od stycznia do czerwca 2022 r., jak wskazał w piątek. Po stracie 32,8 mld w pierwszym kwartale, 62,4 mld zostało dodane do drugiego kwartału. Ta liczba nie jest do końca zaskakująca – spodziewano się znacznej straty. Jednak liczba ta jest nadal nieco wyższa niż wcześniej szacowali ekonomiści. To także największa strata dla SNB w ponad 100-letniej historii.

Komunikacja: Producent kabli Sunrise UPC odnotował spadek przychodów, podobnie jak ogólna nadwyżka operacyjna. W oświadczeniu stwierdzono, że przychody firmy z Zurychu ustabilizowały się na poziomie 739,1 mln franków szwajcarskich. W ujęciu szczegółowym wzrósł on dla klientów mobilnych do 295,5 mln (+3,6%), aw biznesie B2B do 136,4 mln (+1,8%), ale spadł o 4,6% dla sieci stacjonarnej do 304,2 mln.

READ  Czy królowie Francji nie spełnili żądań Chrystusa?

Branża: Zgodnie z oczekiwaniami, Sulzer zakończył pierwszą połowę meczu na czerwono, obarczony zarzutami związanymi z zamykaniem polskich zakładów i rezygnacją z wszelkiej aktywności w Rosji. Pomimo niewielkiego wzrostu sprzedaży, Zurich Industrial Group poniosła stratę netto z tytułu kontynuowania działalności w wysokości 48,8 mln franków szwajcarskich, w porównaniu do zysku netto 60,8 mln na koniec czerwca 2021 roku. Zamknięcie dwóch zakładów w Polsce i wstrzymanie działalności w Rosja wyniosła 141,4 mln franków szwajcarskich, podała grupa z siedzibą w Winterthur. Na poziomie zysku operacyjnego przed odliczeniem odsetek i podatków (Ebit) opłaty wyniosły 132,5 mln, co przyniosło stratę 25,5 mln w porównaniu z dodatnim wynikiem 97,4 mln na koniec czerwca 2021 r.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego (FSO) wolumen handlu detalicznego w handlu detalicznym wzrósł w czerwcu w ciągu jednego roku o 3,2%. W ujęciu realnym, skorygowanym o efekty kalendarzowe, handel detaliczny odnotował 0,1% wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca, wynika z wstępnych wyników opublikowanych w komunikacie prasowym OFS.

Kompatybilność: Chmury nadal gromadzą się wokół perspektyw dla szwajcarskiej gospodarki, szczególnie w odniesieniu do produkcji przemysłowej i konsumpcji prywatnej. Powracając do 90,1 w lipcu, wskaźnik KOF Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu (ETHZ) spadł poniżej progu wzrostu trzeci miesiąc z rzędu. W swoich wyliczeniach KOF zrewidował czerwcową skalę do 95,2 pkt, o 1,7 pkt mniej niż w momencie publikacji. Ekonomiści konsultowani przez AWP postawili w lipcu wartości od 93,0 do 95,2 pkt.

Warunki: Dzięki ożywieniu w turystyce gospodarka europejska odnotowała na wiosnę solidny wzrost, ponieważ lepiej niż oczekiwano wytrzymała wzrost napędzanej wojną inflacji na Ukrainie. Ale Niemcy się chwieją i mogą pogrążyć stary kontynent w stagnacji. Oczekuje się, że wzrost gospodarczy gwałtownie zwolni, ale w drugim kwartale w 19 krajach, które posługują się wspólną walutą, przełamał oczekiwania. O 0,7% nawet przyspieszył w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami roku. W Unii Europejskiej jako całości rósł nieco szybciej (0,6%) według danych Eurostatu.

READ  Stid (Gréasque) zainwestował 43 miliony d'euros wlać tripler son activité w 2026 r.

Węglowodory: amerykański gigant naftowo-gazowy ExxonMobil wypompował nieco więcej ropy w drugim kwartale i sprzedał ją po znacznie wyższej cenie, ponieważ ceny ropy naftowej wzrosły na rynkach, ponad trzykrotnie zwiększając zysk netto do 17,9 mld USD. Baryłka czarnego złota notowana w Nowym Jorku w tym okresie sprzedawana była między 95 a 120 USD, wsparta sankcjami nałożonymi na Rosję po inwazji na Ukrainę.

Węglowodory: US Chevron Group, podobnie jak inne główne firmy naftowe, skorzystała na niedawnym wzroście cen węglowodorów, ponieważ jej zysk netto wzrósł do 11,6 miliarda dolarów w drugim kwartale pomimo niewielkiego spadku całkowitej produkcji. Firma produkowała 2,9 mln baryłek ekwiwalentu ropy dziennie od kwietnia do czerwca, czyli o 7% mniej niż w tym samym okresie w 2021 roku. Spadek wynikał głównie ze sprzedaży koncesji w Tajlandii i Indonezji.

Dobra konsumpcyjne: amerykańska grupa produktów higienicznych i czyszczących Colgate-Palmolive podniosła ceny swoich produktów od kwietnia do czerwca, aby zrównoważyć wyższe koszty logistyki i surowców. „Zgodnie z oczekiwaniami w ciągu kwartału utrzymywał się znaczny wzrost kosztów surowców, materiałów i logistyki, a kursy walut w wielu częściach świata pozostawały niestabilne” – powiedział Noel Wallace, dyrektor generalny Grupy.

Samochody: Grupa Renault odnotowała stratę netto w wysokości 1,36 miliarda euro (nieco mniej we frankach szwajcarskich) w pierwszym półroczu, związaną ze sprzedażą swojego biznesu w Rosji. Lepsze marże ze sprzedaży nie zrekompensowały 2,3 mld opłat związanych ze sprzedażą działalności przemysłowej w Rosji, ponieważ grupa zdominowała rynek marką Łada.

Samochody: brytyjski producent luksusowych samochodów Aston Martin odnotował w pierwszym półroczu czterokrotne straty w stosunku do roku poprzedniego, przy rosnących kosztach i problemach logistycznych spowodowanych globalnym kryzysem łańcucha dostaw. Strata wyniosła 290 milionów funtów (336 milionów CHF) wolumenu sprzedaży, co oznacza wzrost o 9% do 541,7 miliona, dzięki wyższym cenom sprzedaży, podczas gdy wolumeny spadły z powodu trudności logistycznych, które powinny zostać rozwiązane do końca roku. Grupa oczekuje, zgodnie z komunikatem prasowym.

READ  Grodno, ostatni przystanek białoruskich imigrantów przed Polską

Pharma: brytyjska grupa leków Astrazeneca, która produkuje jedną z głównych szczepionek przeciwko Covid-19, odnotowała skok sprzedaży w pierwszej połowie, ale jej zyski spadły z powodu rosnących kosztów w następstwie fuzji Alexion. Laboratorium odnotowało 48% wzrost sprzedaży do 22,2 miliarda dolarów (21,1 miliarda CHF) w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku, napędzany głównie przez onkologię, i podniosło prognozę sprzedaży na bieżący rok podatkowy, napisano w oświadczeniu .

Transport: Air France-KLM powrócił do zysków w drugim kwartale, po raz pierwszy od pandemii Covid-19, ale odnotował spowolnienie swojej działalności ze względu na braki kadrowe na lotniskach. Grupa francusko-holenderska nadal notowała straty w pierwszych sześciu miesiącach roku, ale od kwietnia do czerwca osiągnęła zysk netto w wysokości 324 mln euro (315 mln franków szwajcarskich). Ostatni zyskowny kwartał datuje się na lato 2019 r., zanim pandemia Covid-19 zmniejszyła globalny ruch lotniczy i spowodowała, że ​​firma straciła około 11 miliardów euro w ciągu dwóch lat.

Transport: British Airways Group IAG, spółka-matka British Airways i Iberia, po raz pierwszy od czasu ciężkich strat pandemii powróciła do zysku w drugim kwartale, napędzana ożywieniem popytu. Grupa odnotowała zysk netto w wysokości 133 milionów euro (129 milionów franków szwajcarskich) za trzy miesiące do końca czerwca, w porównaniu ze stratą 981 milionów w zeszłym roku, kiedy ruch lotniczy był nadal w dużej mierze utrudniony przez ograniczenia w podróżowaniu. Podziel jego stratę netto przez trzy do 654 mln euro w pierwszej połowie.

Technologia informacyjna: Japoński gigant Sony Corp. obniżył prognozy zysków na rok podatkowy 2022/23, który rozpoczął się na początku kwietnia, spodziewając się gorszych niż oczekiwano wyników w dziale gier wideo, szczególnie ze względu na koszty ostatnich przejęć. W ramach swojej strategii walki z amerykańskim Microsoftem, jego konkurentem w branży gier, Sony zaprezentowało się w tym roku amerykańskiemu wydawcy gier Bungie (twórca serii „Halo” i „Destiny”) za 3,7 miliarda dolarów.

awp