Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ludzie Zachodu nakładają sankcje za „powtarzające się naruszenia praw człowieka”

Kryzys migracyjny na granicy białorusko-polskiejplik

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska i Kanada ogłosiły w czwartek nowe sankcje gospodarcze wobec reżimu Łukaszenki, który jest oskarżany o wykorzystywanie migrantów poprzez wykorzystywanie ich tranzytu do Unii Europejskiej.

Na Białorusi trwa kryzys migracyjny. Aby zdestabilizować tych, których uważają za odpowiedzialnego za numer jeden, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska i Kanada nałożyły na prezydenta Białorusi nowe sankcje gospodarcze. „Po raz kolejny wzywamy reżim Łukaszenki do natychmiastowego i całkowitego zaprzestania regulowania nielegalnej migracji przez swoje granice z Unią Europejską”. Nacisk na sojuszników we wspólnym oświadczeniu.

Mińsk jest oskarżany o zorganizowanie przepływu migrantów do swojej granicy z Polską w odwecie za zachodnie sankcje nałożone po stłumieniu białoruskiej opozycji, która potępia sporną reelekcję Aleksandra Łukaszenki.

nowe kary „Wykazujemy naszą niezachwianą determinację do działania w obliczu brutalnego reżimu, który coraz bardziej uciska Białorusinów, podważa pokój i bezpieczeństwo w Europie i nadal wykorzystuje ludzi, którzy chcą żyć tylko w wolności” Sekretarz stanu USA Anthony Blinken potwierdził w innym oświadczeniu. Ministerstwo Skarbu USA ogłosiło, że bierze na cel 20 osób i 12 organizacji bliskich władzy Łatwość przejścia […] Migranci w Unii Europejskiej” oraz „udział w trwających represjach przeciwko prawom człowieka i demokracji”.

Lista sankcji UE została rozszerzona na 28 urzędników i podmiotów, w tym krajowe linie lotnicze Belavia.

Czarna lista

Na czarną listę UE na Białorusi, która zawiera już 166 nazwisk, w tym prezydenta Łukaszenki i dwóch jego synów, oraz 15 podmiotów powiązanych z reżimem, dodano 17 urzędników i 11 podmiotów. Sankcje obejmują zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu do Unii Europejskiej.

Oskarżono również państwową firmę turystyczną Tsentrkurort, która niedawno była celem Brukseli, oraz Waszyngton. „grać główną rolę” w regulowaniu napływu migrantów do Unii Europejskiej.

READ  Od sera po niezbędniki, jak Birkenstock uwiódł świat mody... i biznesu

Z kolei Wielka Brytania ogłosiła ukaranie ośmiu innych osób, oprócz państwowej firmy Belaruskali, „Jeden z największych producentów nawozów potasowych na świecie”, Według Londynu. „Sankcje te nadal są wymierzone w ważne źródła dochodów reżimu Łukaszenki” Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss powiedziała w oświadczeniu.

Polskie media podały, że reżim Aleksandra Łukaszenki zaprzecza, jakoby był inicjatorem kryzysu, który doprowadził do śmierci co najmniej dziesięciu osób w regionie przygranicznym. Według najnowszych danych Komisji Europejskiej opublikowanych pod koniec listopada na terytorium Unii Europejskiej w 2021 r. przybyło prawie 8000 imigrantów z Białorusi: 4285 na Litwie, 3255 w Polsce i 426 na Łotwie.

Bruksela oskarża Białoruś o organizowanie tych przyjazdów poprzez wydawanie wiz i sprowadzanie przyjazdów do granic Polski i w mniejszym stopniu Litwy, w odwecie za nałożone na nią europejskie sankcje. Sytuacja ta wywołała w Europie strach przed kryzysem imigracyjnym na dużą skalę.

Tysiące ludzi, głównie z krajów Bliskiego Wschodu, utknęło na granicy po stronie białoruskiej. Polska, która postawiła płot z drutu kolczastego i zgromadziła na swojej granicy tysiące żołnierzy, była krytykowana przez organizacje pozarządowe za politykę powrotu na Białoruś zesłańców, z których wielu utknęło między obydwoma krajami, w niezwykle trudnych warunkach i w przeziębienie. .