Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Kijowie cywile organizują się w bataliony w oczekiwaniu na rosyjską inwazję

Opublikowany w:

Podczas gdy w społeczności międzynarodowej nadal panuje bardzo silne napięcie wokół kwestii ukraińskiej, w Donbasie na wschodzie Ukrainy sytuacja niewiele się zmieniła. W środę od ostrzału snajperskiego zginął nowy ukraiński żołnierz, ale przez kilka miesięcy w Kijowie, podobnie jak w głównych miastach Ukrainy, cywile przygotowywali się do hipotetycznej inwazji rosyjskiej, a część z nich utworzyła regionalne bataliony obronne.

Z naszym korespondentem w Kijowie, Stephen Siuhan

W najbliższy czwartek jest godzina 20:00 w tej okolicy Kijowa. Après leur journée de travail, une douzaine d’hommes ont rally le local d’un club de tir où autour d’un grand écran, ils passent en revue les taktiques a suivre, en cas d’arrivée d’arrivée.

Ci mężczyźni to oficerowie jednego z Kijowskich Batalionów Obrony Ojczyzny. Wśród nich jest Denis, architekt na co dzień. Nie przeszedł wstępnego przeszkolenia wojskowego, ale zdecydował się na podjęcie działań, gdyby w jakimkolwiek momencie Kreml zdecydował się na inwazję na Ukrainę.

« jesteśmy dość spokojni, Powiedział, Bo o tym zagrożeniu wiemy od 2014 roku. Rosjanie nie zostawią nas w spokoju, jeśli im nie pokażemy, że na nich wpadniemy. To zagrożenie potrwa jeszcze dziesięć lat, a jeśli tak się utrzyma, będziemy o tym wiedzieć do końca życia. Siedem lat temu Patrioci wyszli na ulice z flagami. Teraz wyjdą z bronią i będą jej używać. Nie będzie tak jak ostatnim razem. »

Od wiosny liczba poborowych stale rośnie: do batalionu dołączyło ponad 500 cywilów, a w całym kraju utworzyły się dziesiątki podobnych grup. Inspirują się podobnymi formacjami zarówno w Polsce, jak iw krajach bałtyckich.

Ich celem jest umożliwienie prowadzenia wojny antypartyzanckiej, jeśli armia rosyjska rozpocznie na dużą skalę operacje w ukraińskich stolicach.

czwartek w Sztokholmie, Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotyka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem ŁawrowemKreml ostrzegł przed bardzo dotkliwymi skutkami gospodarczymi, jeśli Rosja zaryzykuje inwazję na część Ukrainy.

READ  Europa przeciwstawiła się wysokim cenom energii