Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Kijowie cywile organizują się w bataliony w oczekiwaniu na rosyjską inwazję

Opublikowany w:

Podczas gdy w społeczności międzynarodowej nadal panuje bardzo silne napięcie wokół kwestii ukraińskiej, w Donbasie na wschodzie Ukrainy sytuacja niewiele się zmieniła. W środę od ostrzału snajperskiego zginął nowy ukraiński żołnierz, ale przez kilka miesięcy w Kijowie, podobnie jak w głównych miastach Ukrainy, cywile przygotowywali się do hipotetycznej inwazji rosyjskiej, a część z nich utworzyła regionalne bataliony obronne.

Z naszym korespondentem w Kijowie, Stephen Siuhan

W najbliższy czwartek jest godzina 20:00 w tej okolicy Kijowa. Après leur journée de travail, une douzaine d’hommes ont rally le local d’un club de tir où autour d’un grand écran, ils passent en revue les taktiques a suivre, en cas d’arrivée d’arrivée.

Ci mężczyźni to oficerowie jednego z Kijowskich Batalionów Obrony Ojczyzny. Wśród nich jest Denis, architekt na co dzień. Nie przeszedł wstępnego przeszkolenia wojskowego, ale zdecydował się na podjęcie działań, gdyby w jakimkolwiek momencie Kreml zdecydował się na inwazję na Ukrainę.

« jesteśmy dość spokojni, Powiedział, Bo o tym zagrożeniu wiemy od 2014 roku. Rosjanie nie zostawią nas w spokoju, jeśli im nie pokażemy, że na nich wpadniemy. To zagrożenie potrwa jeszcze dziesięć lat, a jeśli tak się utrzyma, będziemy o tym wiedzieć do końca życia. Siedem lat temu Patrioci wyszli na ulice z flagami. Teraz wyjdą z bronią i będą jej używać. Nie będzie tak jak ostatnim razem. »

Od wiosny liczba poborowych stale rośnie: do batalionu dołączyło ponad 500 cywilów, a w całym kraju utworzyły się dziesiątki podobnych grup. Inspirują się podobnymi formacjami zarówno w Polsce, jak iw krajach bałtyckich.

Ich celem jest umożliwienie prowadzenia wojny antypartyzanckiej, jeśli armia rosyjska rozpocznie na dużą skalę operacje w ukraińskich stolicach.

czwartek w Sztokholmie, Sekretarz stanu USA Anthony Blinken spotyka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem ŁawrowemKreml ostrzegł przed bardzo dotkliwymi skutkami gospodarczymi, jeśli Rosja zaryzykuje inwazję na część Ukrainy.

READ  Małe i średnie kapitalizacje: Portzamparc publikuje swój wybór na czerwiec