Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kometa Nishimura została odkryta na niebie tuż przed świtem

Kometa Nishimura została odkryta na niebie tuż przed świtem

Aby cieszyć się widokiem wystarczy mała lornetka, a niektórzy będą w stanie zobaczyć go nawet gołym okiem, jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne. Kometa Nishimura, odkryta zaledwie miesiąc temu, zmierza obecnie w stronę Słońca W ten weekend zabłyśnie pełną parą.

To małe, skaliste, lodowe ciało, którego dokładny rozmiar nie jest jeszcze znany, wzięło swoją nazwę od japońskiego astronoma-amatora Hideo Nishimury, który po raz pierwszy zauważył je 11 sierpnia. „Rzadko zdarza się, aby kometa została odkryta na krótko przed maksymalną widocznością. Większość odkrywa się na miesiące, a nawet lata przed najbliższym przejściem przez Słońce”.Potwierdza Nicolas Biver, pracownik naukowy Narodowego Centrum Badań Naukowych w Obserwatorium Paryskim – PSL.

„C/2023 P1”, jego nazwa naukowa, krąży po orbicie długookresowej z ostatnim przelotem w pobliżu Słońca Jego historia sięga 437 latWyjaśnił Agence France-Presse. W archiwach astronomicznych nie natrafiono na żaden ślad ostatniego przejścia tego lodowego gościa – wyjaśnia astrofizyk.

Kiedy komety, ciała niebieskie z zimnych regionów Układu Słonecznego, zbliżają się do naszej gwiazdy Lód zawarty w jego transcendentnej esencji (Przechodzi ze stanu stałego do stanu gazowego bez przechodzenia przez stan ciekły) i uwalnia długi łańcuch pyłu, który odbija światło słoneczne. Te lśniące włosy możemy obserwować z Ziemi.

Kometa Nishimura minie blisko Słońca 17 września: będzie wówczas w odległości 33 milionów kilometrów od gwiazdy, tj. „Mniej niż jedna czwarta odległości od Ziemi do Słońca”Według Nicholasa Pifera znajduje się ona 125 milionów kilometrów od Ziemi.

Jak to zauważyć?

Już ją widzimy, a w najbliższy weekend będzie najjaśniej, zwłaszcza na półkuli północnej. „Wolę patrzeć na niebo przed wschodem słońca (około 6 rano we Francji, przyp. red.), w kierunku Północny wschód na lewo od Wenus (powszechnie zwana gwiazdą pasterską), Z czystym niebem i bez zanieczyszczenia światłem.„ – radzi badacz.

READ  „Szalony” plan naukowca, by zbudować bazę kosmiczną na asteroidzie

Do dostrzeżenia komety wystarczy mały teleskop, który niektórzy mogą zobaczyć gołym okiem, jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające. Ślad Komety Nishimury jest zielony, ponieważ zawiera… „Więcej gazu niż pyłu”.