Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Hamas żąda zawieszenia broni i wycofania Izraela ze Strefy Gazy

Hamas żąda zawieszenia broni i wycofania Izraela ze Strefy Gazy

Przywódca palestyńskiego ruchu Hamasu Ismail Haniyeh potwierdził w sobotę, że jego ruch żąda zawieszenia broni i wycofania Izraela ze Strefy Gazy w ramach trwających negocjacji mających na celu osiągnięcie rozejmu.

Te złożone negocjacje, obejmujące uwolnienie nowych zakładników, są kontynuowane przez kraje uczestniczące w mediacji, Egipt, Katar i Stany Zjednoczone.

Hanija podkreślił w oświadczeniu, że jego ruch „nie zaakceptuje niczego innego niż zawieszenie broni, wycofanie armii okupacyjnej ze Strefy Gazy, zniesienie niesprawiedliwego oblężenia i zapewnienie bezpiecznego schronienia wysiedleńcom”.

Dodał, że wysiedleńcy z północnej Strefy Gazy powinni mieć możliwość tam powrotu i wezwał do uwolnienia więźniów Hamasu skazanych na wieloletnie więzienia w Izraelu.

Ze swojej strony prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek do „tymczasowego zawieszenia broni”, aby umożliwić uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas od 7 października.

Dodał, że prowadził rozmowy w tej sprawie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i że negocjacje „kontynuują”. Netanjahu powiedział w tym tygodniu, że żądania Hamasu są „fałszywe”.

Większość z nich to ofiary cywilne

Wojna wybuchła w wyniku bezprecedensowego ataku komandosów Hamasu 7 października, który przedostał się ze Strefy Gazy do południowego Izraela i doprowadził do zabicia ponad 1160 osób, w większości cywilów, według spisu przeprowadzonego przez Agence France- Presse na podstawie oficjalnych danych izraelskich.

W odpowiedzi Izrael obiecał wyeliminowanie Hamasu, który kontroluje Gazę od 2007 roku i który uważa za organizację terrorystyczną wraz ze Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Dziś, w sobotę, Ministerstwo Zdrowia Hamasu ogłosiło w nowym raporcie, że izraelska agresja na Strefę Gazy spowodowała śmierć 28 858 osób, w większości cywilów.

Izrael twierdzi, że w Gazie nadal przetrzymuje się 130 zakładników, z których 30 uważa się za zmarłych spośród około 250 osób porwanych na jego terytorium 7 października.

Porozumienie o rozejmie zawarte w listopadzie umożliwiło uwolnienie 105 osób, w tym 80 Izraelczyków, w zamian za 240 więźniów palestyńskich przetrzymywanych przez Izrael.

READ  Śmierć Sarah Everard: policjant skazany na dożywocie