Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna na Ukrainie: Putin przebywa w Chinach z wizytą państwową, a siły rosyjskie wycofują się… aktualizacja sytuacji

Wojna na Ukrainie: Putin przebywa w Chinach z wizytą państwową, a siły rosyjskie wycofują się… aktualizacja sytuacji

Magazyn Midi Libre codziennie ocenia sytuację na Ukrainie. Odkryj najnowsze wiadomości na temat tego konfliktu w czwartek, 16 maja 2024 r.

Putin przebywa w Chinach z wizytą państwową

Prezydent Rosji Władimir Putin przybył w czwartek do Chin z wizytą państwową, podczas której przeprowadzi rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, które, w nadziei Kremla, pogłębią strategiczne partnerstwo Moskwy i Pekinu. W lutym 2022 r., na krótko przed atakiem Rosji na Ukrainę, jak to przedstawiała „Specjalna operacja wojskowa” Jednak Moskwa i Pekin, potępione jako inwazja Kijowa i Zachodu, zawarły partnerstwo „bez limitów”. Decydując się na pierwszą zagraniczną podróż do Chin od inauguracji nowej sześcioletniej kadencji, Władimir Putin wysyła wiadomość o swoich priorytetach i sile osobistych relacji z Xi Jinpingiem.

W wywiadzie dla chińskiej agencji prasowej Xinhua Władimir Putin pochwalił pomoc Xi Jinpinga w tworzeniu państwa. „Partnerstwo strategiczne” Z Rosją w oparciu o interesy narodowe i głębokie zaufanie. „To wyjątkowy poziom strategicznego partnerstwa między naszymi obydwoma krajami sprawił, że zdecydowałem się wybrać Chiny na moją pierwszą oficjalną wizytę od czasu mojej inauguracji na stanowisku Prezydenta Federacji Rosyjskiej”.– powiedział Władimir Putin. „Będziemy się starali nawiązać bliższą współpracę w sektorach przemysłu, wysokich technologii, kosmosu, pokojowej energetyki jądrowej, sztucznej inteligencji, odnawialnych źródeł energii i innych sektorach innowacji” – dodał.– oznajmił szef Kremla.

W czwartek wieczorem obaj przywódcy i urzędnicy mają także odbyć nieformalne rozmowy. Doradca prezydenta Rosji do spraw zagranicznych Jurij Uszakow powiedział, że rozmowy skupią się na Ukrainie, Azji, energetyce i handlu. W wywiadach tych wezmą udział także nowy minister obrony Rosji Andriej Biełousow, jego poprzednik Siergiej Szojgu, obecny szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, Jurij Uszakow i najpotężniejsi biznesmeni Rosji. Władimir Putin i Xi Jinping wezmą także udział w uroczystościach organizowanych z okazji 75. rocznicy uznania Chińskiej Republiki Ludowej przez Związek Radziecki. Prezydent Rosji ma także odwiedzić miasto Harbin w północno-wschodnich Chinach.

READ  Papier toaletowy, między wysokimi cenami a niedoborami, towar na magazyn!

Ukraina próbuje odeprzeć siły rosyjskie w północnym Charkowie

W czwartek armia ukraińska poinformowała, że ​​siły rosyjskie walczą z siłami ukraińskimi w północnych rejonach Wowczańska w obwodzie charkowskim, ale nie udało im się przedostać w głąb rosyjskiego miasta przygranicznego. Sukces Rosji na tym oddalonym o 5 km od granicy rosyjskim obszarze będzie najważniejszy od rozpoczęcia w piątek nowego ataku na obwód charkowski. W obliczu eskalacji walk prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odłożył wszystkie zaplanowane wyjazdy zagraniczne i udał się w czwartek do Charkowa. Za pośrednictwem aplikacji Telegram poinformował, że rozmawiał z wojskiem i określił sytuację jako bardzo trudną „Ogólna kontrola”.

„Plany wroga, by przedostać się w głąb miasta Wowczańsk i zdobyć tam przyczółek, zostały pokrzyżowane”.Ze swojej strony ukraiński Sztab Generalny potwierdził w oświadczeniu prasowym. Sztab Generalny dodał, że środki obronne zmusiły siły rosyjskie do zmniejszenia tempa natarcia na północny obwód charkowski. Rzecznik Dowództwa Strategicznego na wschodzie kraju Nazar Wołoszyn wyjaśnił w telewizyjnej interwencji, że armia ukraińska stara się uniemożliwić siłom rosyjskim zdobycie przyczółka na północy regionu. „Nasze jednostki wykrywają pojedyncze jednostki wroga i pozycje artylerii i zadają wrogowi obrażenia, aby uniemożliwić mu konsolidację wojsk i sprzętu w północnej części miasta Wowczańsk”.-Ogłosiłeś?

Rosjanie nie są w stanie osiągnąć strategicznego przełomu w Charkowie-NATO

Naczelny Dowódca NATO w Europie Christopher Cavoli powiedział w czwartek, że Rosja nie ma wystarczających sił, aby osiągnąć strategiczny przełom w Charkowie we wschodniej Ukrainie. Przemawiając po spotkaniu sojuszu transatlantyckiego w Brukseli, wyraził pewność, że ukraińskie wojsko będzie w stanie utrzymać swoje linie obronne w regionie.