Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kijów oskarża Rosję o egzekucje cywilów w obwodzie charkowskim

Kijów oskarża Rosję o egzekucje cywilów w obwodzie charkowskim

Budynek mieszkalny uszkodzony po rosyjskim nalocie, w Charkowie na Ukrainie, 14 maja 2024 r.
Prokurator Okręgowy w Charkowie/Reuters

Aktualizacja sytuacji – Podczas gdy prezydent Zełenski i jego rząd wojskowy przebywali w Charkowie, w środku rosyjskiego ataku, Moskwa i Pekin wyraziły we wspólnym oświadczeniu wolę uniknięcia „eskalacji” na Ukrainie.

Podczas gdy prezydent Rosji i jego chiński odpowiednik omawiali w Pekinie konflikt na Ukrainie, Wołodymyr Zełenski i jego rząd wojskowy przybyli do zaatakowanego Charkowa, a armia ukraińska poinformowała, że ​​aresztowała Rosjan w „konkretne miejsca” Z okolicy… Le Figaro Wyjaśnia sytuację związaną z konfliktem w czwartek, 16 maja.

Wołodymyr Zełenski i jego rząd wojskowy udają się do Charkowa, centrum rosyjskiej ofensywy

Prezydent Ukrainy ogłosił w czwartek, że zebrał swój rząd wojskowy w Charkowie, stolicy regionu będącego celem rosyjskiego ataku, aby ocenić tamtejszą sytuację. „Bardzo trudne” Ale „Na stażu”.

„Jak na razie sytuacja w obwodzie charkowskim jest ogólnie pod kontrolą”.Wołodymyr Zełenski powiedział w Telegramie, wyjaśniając, że był w mieście z dowódcami wojskowymi. „Ale teren jest nadal bardzo trudny i dlatego wzmacniamy nasze jednostki”.on dodał.

Kijów oskarża Moskwę o aresztowania i egzekucje ludności cywilnej w obwodzie charkowskim

W czwartek minister spraw wewnętrznych Ukrainy oskarżył armię rosyjską o arbitralne aresztowania i egzekucje ludności cywilnej w mieście Wowczańsk w obwodzie charkowskim (na północny wschód od kraju), które tydzień temu było celem rosyjskiego ataku. „Według doniesień wywiadu armia rosyjska, próbując zdobyć przyczółek w mieście, nie pozwala mieszkańcom na ewakuację: zaczęli porywać ludzi i zwozić ich do piwnic”.Minister Igor Klimenko poinformował w Telegramie, który również przekazał tę informację „Pierwsza egzekucja ludności cywilnej” Przez armię rosyjską.

Rosja i Chiny chcą uniknąć „eskalacji” na Ukrainie

Rosja i Chiny potwierdziły w czwartek, że chcą uniknąć niczego nowego „eskalacja” na Ukrainie, chłodno wskazując na odpowiedzialność Zachodu, jak wynika ze wspólnego oświadczenia opublikowanego przez Kreml po spotkaniu w Pekinie prezydentów Władimira Putina i Xi Jinpinga. Z tekstu wynika, że ​​sędziami są w szczególności Pekin i Moskwa „niezbędny” Aby uniknąć wszelkich możliwych decyzji „Przyczynienie się do przedłużania działań wojennych i dalszej eskalacji konfliktu”Jest to formuła, która zdaje się być wycelowana w Europejczyków i Amerykanów, gdyż Kreml nieustannie twierdzi, że dostawy broni z Zachodu na Ukrainę przedłużają wojnę.

READ  Kilka przypadków wśród w pełni zaszczepionych pracowników Białego Domu

We wspólnym komunikacie prasowym, w którym posługuje się słownictwem drogim Władimirowi Putinowi, także rozważa się A „Trwałe rozwiązanie kryzysu ukraińskiego” Przechodzi przez szacunek „Zasada niepodzielności bezpieczeństwa”Tą koncepcją Kreml uzasadniał swoją inwazję, podkreślając, że zbliżenie Kijowa z Zachodem stanowi zagrożenie dla Moskwy i że bezpieczeństwa Ukrainy nie można osiągnąć kosztem bezpieczeństwa Rosji. Pekin i Moskwa również podkreśliły znaczenie tej kwestii „dialog”Jeśli chodzi o rozstrzygnięcie tej wojny. Rosja oświadczyła, że ​​jest skłonna prowadzić rozmowy tylko wtedy, gdy Ukraina zrzeknie się pięciu regionów, do których rości sobie prawa i które okupuje.

Według Xi Jinpinga Moskwa i Pekin wzywają do „rozwiązania politycznego”.

Chiny i Rosja są zgodne co do konieczności tego „Rozwiązanie polityczne” O konflikcie na Ukrainie, czwartek Prezydent Chin Xi Jinping po rozmowach w Pekinie ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem. „Obie strony zgadzają się, że rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie jest polityczne rozwiązanie”.zadeklarował Xi, który wystąpił przed prasą wraz z Putinem.

Putin mówi, że jest „wdzięczny” Chinom za ich „inicjatywy pokojowe”.

– oznajmił rosyjski prezydent „Wdzięczny” Wobec Chin za ich pokojowe „inicjatywy” dotyczące konfliktu na Ukrainie, na którą ponad dwa lata temu wkroczyła armia rosyjska. „Jesteśmy wdzięczni naszym chińskim przyjaciołom i kolegom za inicjatywy, które przedstawili w celu rozwiązania tego problemu”.Władimir Putin ogłosił to wraz ze swoim odpowiednikiem Xi Jinpingiem. Pekin, który nigdy nie potępił Rosji, wzywa do poszanowania integralności terytorialnej wszystkich krajów, w tym Ukrainy, wzywając jednocześnie do uwzględnienia obaw rosyjskiego sojusznika.

Ukraina twierdzi, że wstrzymała rosyjski „postęp” w „niektórych obszarach” obwodu charkowskiego

W czwartek rano armia ukraińska poinformowała, że ​​został aresztowany „Postęp” Siły rosyjskie w niektórych obszarach obwodu charkowskiego (północny wschód), gdzie Rosja przeprowadziła 10 maja niespodziewany atak, i zajęły nowe obszary. „Sytuacja w sektorze charkowskim pozostaje złożona” Ale „Naszym siłom obronnym udało się częściowo ustabilizować sytuację, a natarcie wroga w niektórych obszarach i miastach zostało zatrzymane”.Poinformował w telewizji rzecznik ukraińskich sił w regionie Nazar Wołoczin. armia rosyjska „Zawsze staram się stworzyć warunki dla nowego postępu”on dodał.

READ  Przerażające zdjęcia nurka przechodzącego przez gigantyczną kałamarnicę o długości 3,5 metra (wideo)

Jeśli chodzi o miasto Wowczańsk, które przed wojną liczyło około 18 000 mieszkańców i było jednym z dwóch głównych obszarów w regionie, który próbuje okupować Moskwa, siły ukraińskie są w trakcie „Zamiatanie budynków”. Wołoczin dodał, że pochodzi z północy miasta, gdzie w ostatnich dniach miały miejsce walki uliczne. Armia ukraińska „Próby ustabilizowania sytuacji, wyrządzenia szkód i uniemożliwienia wrogowi zdobycia przyczółka. Trwają (ukraińskie) kontrataki.”Powiedział.


” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >