Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta planeta, przypominająca Mustafara, ma powierzchnię gorętszą niż niektóre gwiazdy!

Ta planeta, przypominająca Mustafara, ma powierzchnię gorętszą niż niektóre gwiazdy!

Naukowcy odkryli nową egzoplanetę. Oczywiście nie pojawia się tutaj kwestia jego zamieszkania: ten świat całkowicie pokryty lawą ma temperaturę powierzchni przekraczającą 2300 stopni Celsjusza!

Im więcej planet odkrywają naukowcy, tym bardziej zdają sobie sprawę z ich niesamowitej różnorodności… i ekstremalnych warunków, jakie mogą panować na ich powierzchni. A kiedy mówimy o przypadkach ekstremalnych, jak możemy nie wspomnieć o TOI-6713.01, tej nowej egzoplanecie odkrytej zaledwie 66 lat świetlnych od Ziemi?

Kiedy rzeczywistość spotyka się z fantazją

Członkowie Gwiezdne Wojny Na pewno pojawi się prawdziwa replika planety Mustafar, na której Obi-Wan Kenobi mierzy się z Anakinem Skywalkerem, a następnie Darthem Vaderem. Ponieważ jest to fikcyjna planeta, TOI-6713.01 jest całkowicie zasłonięta myć sięmyć się ! Temperatura na jego powierzchni sięga 2327 stopni Celsjusza! W rzeczywistości ta egzoplaneta super-Ziemia (która jest „zaledwie” o 30% większa od naszej planety) okazuje się gorętsza niż niektóre gwiazdy!

Planeta krążąca zaledwie 4,5 miliona kilometrów od swojej gwiazdy

Tę maksymalną temperaturę tłumaczy się niewielką odległością dzielącą planetę od jej gwiazdy. Tylko 4,57 miliona kilometrów. Dla porównania Merkury, najbliższa Słońcu planeta w naszym Układzie Słonecznym, znajduje się w odległości od 46 do 69,82 milionów kilometrów, w zależności od położenia na bardzo skośnej orbicie. Oprócz ciepłociepło Niezwykle dosłownie grillując swoją powierzchnię, TOI-6713.01 jest również poddawany ogromnym obciążeniom Siły pływoweSiły pływowe, co mocno je zniekształca. Jest to również główne źródłoenergiaenergia Z tej niesamowitej egzoplanety.

Siły pływowe Titanica ogrzewają wnętrze planety

To trochę jak ugniatanie kulki plasteliny, aby ją zmiękczyć, te siły pływowe podgrzewają wnętrze planety, rodząc wiele stworzeń. WulkanyWulkany Wyrzucono ogromne ilości lawy. Piekielny świat, jak opisali naukowcy, którzy opublikowali swoje odkrycie w czasopiśmie Magazyn astronomicznyNaprawdę nie spodziewałem się, że to znajdę!

READ  Dotknięty jest co trzeci Francuz, niekoniecznie o tym wiedząc