Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uważaj na głębokie zmiany w płatnościach

Uważaj na głębokie zmiany w płatnościach

Zobaczymy współistnienie metod płatności, od gotówki po kryptowalutę, przewiduje Mark Schlupp z Worldline.

Marc Schlueb jest dyrektorem Worldline w Szwajcarii. W Worldline, europejskim liderze usług płatniczych, nosi dwa kapelusze. Odpowiada za działalność Grupy w Szwajcarii i jest szefem Merchant Payments (od handlu detalicznego po hotelarstwo). Grupa obejmuje dwa inne obszary, usługi finansowe dla banków (przetwarzanie transakcji, karty i płatności międzybankowe) oraz wyspecjalizowane usługi transakcyjne dla przemysłu i transportu.

Ta firma zatrudniająca 18 000 pracowników i kapitalizacja rynkowa na poziomie 10 miliardów euro ma od 2018 roku głównego szwajcarskiego akcjonariusza, grupę SIX, która obecnie posiada około 10% kapitału zakładowego. Szwajcarska siedziba tego ostatniego, zatrudniająca 600 pracowników, znajduje się obok siedziby SIX na Hardturmstrasse w Zurychu. W Szwajcarii Worldline zatrudnia 800 osób. Mark Schlupp odpowiada na pytania z Allnews:

Na jakim etapie jesteśmy w cyfryzacji płatności?

Proces jest bardzo zaawansowany. Większość płatności jest już dokonywana elektronicznie w większości krajów europejskich. Po tym, jak trend przyspieszył podczas covidu, gotówka nadal spada. W niektórych krajach dyskutuje się nawet o zniknięciu gotówki. Jednocześnie pojawiają się i rozwijają nowe elektroniczne metody płatności, takie jak kryptowaluty i waluty cyfrowe banku centralnego. Innowacje technologiczne nie zostały jeszcze wyczerpane i przyczynią się do kontynuacji strukturalnego trendu zmniejszania płatności gotówkowych.

Czy społeczeństwo bezgotówkowe jest w 90% kompletne?

Nie ma nas tam. Pod względem wielkości udział płatności gotówkowych w wielu krajach nadal wynosi 50%. W Szwajcarii, zgodnie z najnowszym badaniem Szwajcarskiego Banku Centralnego, 36% transakcji dokonywanych jest w gotówce. Dominuje odsetek płatności elektronicznych. Szwecja i Azja, zwłaszcza Chiny, są bardziej zaawansowane w tej dziedzinie, z WeChat i Alipay.

Jaki jest potencjał Worldline w tym obszarze?

Worldline zajmuje uprzywilejowaną pozycję w procesie cyfryzacji. Szacuję, że wolumen płatności elektronicznych w Europie rośnie w tempie od 6 do 8% rocznie.

READ  Quand est la Journée commemorative de l'Holocauste 2022 ?

Wszyscy gracze stoją w obliczu głębokiej zmiany w ruchu płatniczym, ze względu na rozwój kryptowalut i walut elektronicznych banku centralnego.

Twój udział w rynku sięga 15% w Europie. Kim są twoi nowi konkurenci?

Czasami firmy fintech są konkurentami, ale najczęściej są partnerami na bardzo specyficznych rynkach. Niektóre firmy z branży technologii finansowych specjalizujące się w płatnościach wirtualnych próbują z nami konkurować, takie jak SumUp, który koncentruje się na małych sprzedawcach, czy Adyen w Holandii. Zdarza się też, że kupujemy fintech, na przykład polską firmę SoftPos, której rozwiązania prezentowane są w wielu krajach.

Stworzyłeś spółkę joint venture z Credit Agricole. Czy będziesz związany z bankiem w każdym kraju, w tym w Szwajcarii?

W płatnościach cyfrowych rozróżniamy kraje, które ze względów historycznych mają już niezależnego i neutralnego gracza w stosunku do banków, takiego jak Szwajcaria z SIX Payment Services (obecnie Worldline), oraz inne kraje, w których ruch płatniczy pozostaje silnie powiązany z banki, takie jak Francja z Crédit Agricole lub BNP Paribas lub innymi dużymi bankami. Ci drudzy ograniczają jednak tę działalność do swojego kraju pochodzenia. Ich rozmiar jest ograniczony i potrzebują partnera, aby osiągnąć wymagany rozmiar. Wolą bardziej sprzymierzyć się z partnerem, ponieważ w płatnościach napotykają na inwestycje związane z wieloma zmianami regulacyjnymi i technologicznymi, które zmniejszają środki dostępne na ich podstawowym rynku.

Czy przejęcie Credit Suisse wpłynęło na Twój biznes?

NIE. Credit Suisse wydaje karty płatnicze za pośrednictwem Swisscard, która wciąż się rozwija. W przypadku klientów Credit Suisse wystarczy zmienić tylko logo.

Dlaczego Twoje marże pozostają tak wysokie, pomimo konkurencji ze strony fintech i inwestycji w nowe technologie?

Marże są oczywiście pod presją w związku z pojawianiem się nowych graczy, nowymi metodami płatności i oczekiwaniami klientów. Utrzymanie poziomu naszych marż jest jednak możliwe poprzez kontynuację działań innowacyjnych i dalszą poprawę jakości usług.

READ  Czy Słowacja jest wreszcie europejska?

Czy rynek płatności korzysta z rozwoju sztucznej inteligencji?

Jesteśmy naturalnie bardzo wyczuleni na możliwości sztucznej inteligencji. Jak każdy inny biznes. Potencjał tkwi w styku z klientem, np. podczas onboardingu, wsparcia, dialogu i zgodności z przepisami. Sztuczna inteligencja może skutkować znaczną wydajnością.

Czy widzicie wzrost oszustw?

Nie obserwujemy wzrostu, ale ten temat jest bliski naszym sercom, niezależnie od tego, czy chodzi o niebezpieczeństwa związane z Internetem, czy też kłamstwa i oszustwa traderów. Konieczne jest jak najszybsze wykrycie metod oszustów, aby zapobiec wyrządzeniu przez nich szkody.

Czy wejdziesz również na rynek kup teraz zapłać później, czyli BNPL?

Niektóre fintechy rozwijają się w tej dziedzinie. Pracujemy również nad tym plikiem, aby umożliwić sprzedawcom pozbycie się go. W Szwajcarii jeszcze nie uruchomiliśmy tego typu rozwiązania, ale bacznie śledzimy sprawę.

Jak ewoluuje Twint?

Worldline posiada 20% udziałów w Twint. Jego rozwój jest niezwykły, nawet jeśli niektóre media często go krytykują. Twint bardzo skorzystał na okresie Covid i stał się głównym elementem systemu płatności, z 5 milionami użytkowników w naszym kraju. Większość mieszkańców Szwajcarii zna markę i korzysta z Twint. Jego udział w rynku wynosi około 10%.

Jakie są główne wyzwania związane z rozliczaniem transakcji bankowych?

Wszyscy gracze stoją w obliczu głębokiej zmiany w ruchu płatniczym, ze względu na rozwój kryptowalut i walut elektronicznych banku centralnego.

Moim zdaniem entuzjazm dla tego ostatniego tematu jest przesadzony. Ale żaden bank nie chce przegapić modowego altcoina. Banki centralne obawiają się utraty suwerenności nad walutą.

Jestem przekonany, że będziemy świadkami jakiejś formy symbiozy między różnymi środkami płatniczymi. Na rynku pojawi się gotówka, karty, modele alternatywne (Alipay, WeChat, Twint), kryptowaluty i waluty elektroniczne banku centralnego. Decyzja będzie należała do kupca.

Złożoność z pewnością nie zmniejszy się. Do nas będzie należało zmniejszenie tego ostatniego dla naszych klientów korzystających z ofert wiązanych. Możliwe jest już korzystanie z alternatywnych trybów, takich jak WeChat lub Twint na naszych terminalach za pomocą kodu QR. Niewielu traderów faktycznie akceptuje kryptowaluty.

READ  Ustępująca prezydent Joelle Garrio-Maylam żegna się ze Zgromadzeniem, a stanowisko tymczasowego prezydenta obejmuje Michal Szczerba.

Czy inwestujesz również w metaverse?

Staramy się przede wszystkim zdobyć cenne doświadczenie w tej dziedzinie. Platformy udostępniamy naszym klientom pod marką white label. Używają go na przykład ekspresy do kawy Solis.