Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Uruchomiono dwie nowe operacje w Polsce i Korei Południowej

Uruchomiono dwie nowe operacje w Polsce i Korei Południowej

Odwoływanie się do sądów, aby zmusić zanieczyszczające firmy do zmiany modeli biznesowych lub kraje do podjęcia działań mających na celu powstrzymanie zmian klimatycznych, to droga, którą wybiera coraz więcej organizacji pozarządowych i obywateli. W Polsce Greenpeace złożył skargę na rządową spółkę PGE Giek, aby nakłonić ją do rezygnacji z węgla. W Korei Południowej młodzi działacze klimatyczni atakują swój rząd za łamanie podstawowych praw.

Do setek eksperymentów klimatycznych prowadzonych na całej planecie dodano dwie nowe procedury. Jest to szczególnie interesujące, ponieważ odbywa się w dwóch krajach, w których mobilizacja klimatyczna nie była wcześniej zbyt silna: Polsce i Korei Południowej.

Greenpeace Polska złożyło skargę na publiczną grupę energetyczną PGE GiEK za namawianie do rezygnacji z węgla. „Naszym celem jest zaprzestanie przez spółkę wszelkich inwestycji w paliwa kopalne i osiągnięcie zerowej emisji z elektrowni węglowych w roku 2030. powiedział Paweł Cibulski, dyrektor Greenpeace Polska. Powiedział, że Grupa PGE jest największym emitentem gazów cieplarnianych w Polsce i drugim w Europie, po niemieckiej Grupie RWE.

Podejście Greenpeace opiera się na polskiej ustawie Prawo ochrony środowiska, która daje organizacjom ekologicznym możliwość złożenia skargi na osobę prawną, której działalność zagraża środowisku naturalnemu. Prawnik współpracujący z Greenpeace powiedział AFP, że jego zdaniem taka skarga powinna zostać zaakceptowana, nawet jeśli dana firma uzyskała niezbędne zezwolenia na prowadzenie swojej działalności. Polska, która w dużym stopniu opiera się na węglu, była jedynym krajem członkowskim, który sprzeciwił się celowi neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Naruszenie podstawowych praw

W piątek 13 marca grupa młodzieży z Korei Południowej również złożyła skargę konstytucyjną przeciwko bierności rządu w sprawie kryzysu klimatycznego. To pierwsza tego typu akcja prawna wniesiona przez młodych ludzi z Azji. Powodowie Ruchu Młodzież dla Klimatu uważają, że narodowy cel, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych, jest niewystarczający i tym samym narusza ochronę ich podstawowych praw wynikających z Konstytucji.

READ  Inflacja i stagnacja: piekielna spirala, którą kraje europejskie chcą zatrzymać

Pozwy te inspirowane są przykładem Holandii, gdzie sądy nakazały krajowi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co było pierwszym w swoim rodzaju, i gdzie holenderski gigant naftowy Shell został postawiony przed sądem w związku z biernością wobec działań klimatycznych. W grudniu ubiegłego roku Sąd Najwyższy Holandii podtrzymał orzeczenie nakazujące państwu holenderskiemu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 25% do 2020 r., co stanowi przełomowe rozwiązanie zaproponowane przez organizację ekologiczną Urgenda i poparte przez około 900 obywateli. Przy okazji zaatakowany został także koncern naftowy Shell.

We Francji Total podlega wezwaniom ze strony organizacji pozarządowych i władz lokalnych na podstawie ustawy o obowiązku zachowania czujności i Karty Ochrony Środowiska. Celem jest wymuszenie na koncernie naftowym zmiany modelu biznesowego. Kolejne dzieło, Porozumienie Stulecia, zostało zrealizowane przez cztery organizacje pozarządowe i zebrało ponad dwa miliony podpisów. W marcu 2019 r. złożono apelację przeciwko państwu francuskiemu za bierność klimatyczną.

koncepcja Alvareza, @conce1