Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Inflacja i stagnacja: piekielna spirala, którą kraje europejskie chcą zatrzymać

Inflacja i stagnacja: piekielna spirala, którą kraje europejskie chcą zatrzymać

Opublikowany w:

Hiszpania dokonała dość radykalnego wyboru, od 1 stycznia 2023 roku przez okres 6 miesięcy obniży się, a nawet całkowicie zniknie VAT na podstawowe artykuły spożywcze. Wraz z pomocą w wysokości 200 euro dla rodzin, których dochód nie przekracza 27 000 euro rocznie, ta kosztowna polityka państwa ma na celu zrównoważenie wysokiej inflacji, która w Hiszpanii wynosi blisko 15%. Ale jak długo? Diane Cambone.

Szwecję postrzegamy jako dobrze prosperujące królestwo, w którym hojne państwo opiekuńcze zaspokaja potrzeby wszystkich. Jednak w ostatnich latach nierówności w tym północnoeuropejskim kraju eksplodowały! Świadczenia socjalne zostały obcięte, a przy obecnej inflacji coraz więcej osób ma problem z napełnieniem lodówek. W Sztokholmie przez ostatnie siedem lat sieć supermarketów Solidarity, Matmissionen, zbierała nadwyżki i niesprzedane produkty od głównych detalistów, aby sprzedawać je po najniższych cenach. I widzi coraz więcej ludzi. raport Carlotta Morteo

Grecja, podobnie jak Hiszpania, należy do krajów, w których inflacja wzrosła w ostatnich miesiącach, osiągając 12% we wrześniu ubiegłego roku, po czym ustabilizowała się na poziomie 9% pod koniec roku. W obliczu tego wzrostu cen Ateny ogłosiły w połowie grudnia, że ​​państwo zwróci rodzinom o niskich dochodach niewielką część zakupów żywnościowych przez sześć miesięcy. Ale jest też opozycja krytykująca bardzo tymczasowe środki, które nie rozwiązują podstawowych problemów, Joela Brunera.

Jak zrezygnować z węgla do produkcji energii elektrycznej? W Niemczech instalacja paneli fotowoltaicznych wzrosła w 2022 r. o 30%. Ale jednocześnie konwersja kopalń przebiegała wolniej niż oczekiwano. Celem jest wycofanie produkcji energii elektrycznej z węgla najpóźniej do 2038 roku. Jednak transformacja ostatnich kopalń węgla brunatnego okazała się złożona i obejmowała oczywiście kwestie ekonomiczne, ale także kwestie społeczne i środowiskowe. raport Wyloena Munhoza-Boillota W łużyckim zagłębiu górniczym, we wschodnich Niemczech, wzdłuż granicy niemiecko-polskiej.

READ  Mimo wyzwań izraelska misja na Ukrainie przesunęła się na propolskie

Rosyjska ofensywa, która rozpoczęła się ponad 10 miesięcy temu, pogrążyła Stary Kontynent w sytuacji, o której myślał, że już nigdy się nie powtórzy po utworzeniu Unii Europejskiej. Imperialne skłonności Władimira Putina, który uważa, że ​​Ukraina jest integralną częścią Rosji, podobnie jak w czasach Związku Radzieckiego, odizolowały jego kraj na arenie międzynarodowej i mogą oznaczać koniec rządów prezydenta. Rosyjski. na zdjęciu wcześniej Romana Lemarskiego.