Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba ujawnia nowe zdjęcie, klepsydrę pyłu wokół młodej gwiazdy

Teleskop Jamesa Webba ujawnia nowe zdjęcie, klepsydrę pyłu wokół młodej gwiazdy

Obraz Gwiazda o nazwie „protogwiazda L1527” pokazuje swój wiek tylko 100 Tysiąc lat oświetlonych chmurami gazu i pyłu.

Artykuł napisany przez

opublikowany

Modernizacja

czas czytania : 1 minuta.

Magiczny Strzał. W środę, 16 listopada, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ujawnił nowe, olśniewające obrazy ogromnej chmury pyłu w kształcie klepsydry wokół formującej się gwiazdy znanej jako „protogwiazda L1527”, znajdującej się w gwiazdozbiorze Byka.

Na zdjęciu widzimy tę bardzo młodą gwiazdę (zaledwie 100 000 lat), ukrytą w ciemności na krawędzi obracającego się dysku gazu na wysokości szyjki klepsydry. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyjaśniły we wspólnym oświadczeniu, że światło z tej protogwiazdy „przecieka” powyżej i poniżej tego dysku, oświetlając puste przestrzenie w otaczającym je gazie i pyle. „Ten widok L1527 zapewnia wgląd w kształt naszego wczesnego Układu Słonecznego i Słońca”.wyjaśniają.

>> „Wszystko, co widzisz, jest prawdziwe”: wyjaśniamy, jak powstają obrazy z Teleskopu Jamesa Webba

Chmury powstają w wyniku zderzenia materii wyrzucanej z gwiazdy z otaczającą ją materią. Pył jest drobniejszy w niebieskich częściach i grubszy w pomarańczowych częściach. Te dotychczas ukryte pomarańczowo-niebieskie chmury były widoczne przez instrument NIRCam teleskopu, który działa w bliskiej podczerwieni – długości fali niewidocznej dla ludzkiego oka.