Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„W Polsce publiczność jest gorąca i pełna pasji” – Liberation

„W Polsce publiczność jest gorąca i pełna pasji” – Liberation

Trener reprezentacji Stefan Antiga tak opowiada o sukcesach polskiej siatkówki:

W niedzielę w Berlinie polski klub będzie miał szansę wygrać najbardziej prestiżowe rozgrywki siatkówki, czyli Ligę Mistrzów: będzie to Resovia Rzeszów lub Skra Bełchatow, które w sobotę zmierzą się ze sobą w drugim półfinale (pierwszy z Berlin dla rosyjskiego Zenita Kazań). Kolejny dowód na to, że Polska ma przewagę w siatkówce, odkąd reprezentacja Biało-Ceronyi („biało-czerwoni”) we wrześniu została mistrzem świata… pod wodzą francuskiego trenera Stephane’a Antigi. Kto jest w stanie rozszyfrować, jak działa ten sport w kraju, który go organizuje?

Znaczenie siatkówki

„W Polsce kultura siatkówki istnieje od czterdziestu lat. Piłka nożna pozostaje sportem wiodącym, jeśli chodzi o liczbę widzów i budżety klubów, ale wyniki są przeciętne, pozostawiając miejsce dla innych sportów. A siatkówka go trzyma zajęty, odkąd polskie kluby wygrały [huit clubs polonais ont accédé au Final Four en sept ans alors qu’aucun club de foot n’a disputé la demi-finale de la Ligue des champions depuis trente-deux ans, ndlr]„.

Mistrzostwa Polski Skorzystała na kryzysie, który dotknął niektóre czołowe ligi, takie jak Hiszpania, Włochy i Rosja: Polsce, gdzie budżety pozostały takie same, udało się w ten sposób przyciągnąć najlepszych graczy. Ważną rolę odgrywa także kultura siatkówki. Entuzjazm dla dyscypliny zyskał drugi oddech po zdobyciu srebrnego medalu na Mistrzostwach Świata w 2006 roku. Kluby są bardzo dobrze zorganizowane. Tytuł mistrza świata we wrześniu również zapewnił duży impuls. Publiczność jest ciepła i pełna emocji. Resovia Rzeszów średnio na mecz ogląda 4500 widzów, a największą liczbę kibiców ma Skra Bełchatów, która pobiła rekord ligi z 12 000 kibiców na mecz w sezonie zasadniczym.

gra

„Polskie drużyny są bardzo mocne w ataku i kontratakach. Dzięki zagranicznym zawodnikom jest mniej błędów w grze i więcej myślenia, szczególnie w obronie. Wiele drużyn zrobiło postęp w ciągu ostatnich piętnastu lat. Zorganizowany trener i Menedżerowie Kadra kierownicza i struktury podnoszą poprzeczkę Rok 2014 był od dawna najlepszym rokiem dla polskiego sportu, zarówno w sportach zespołowych (oprócz siatkówki, piłkarze ręczni grali w półfinale świata w Katarze), jak i w dyscyplinach indywidualnych (dwanaście medali na Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce m.in. Są w tym dwa złote.

READ  Finalistami są Francja, Kazachstan, Czechy, Hiszpania, Niemcy i Włochy

Kluby

„Należą do miast lub władz lokalnych, a nie do właścicieli prywatnych. Wspierają je głównie potężni sponsorzy należący do sektora energetycznego, kopalń węgla czy miedzi, koncernów naftowych itp.

Liga Mistrzów

„To Święty Graal, o którym marzyły wszystkie polskie drużyny od czasu sukcesu Blumena Milovicia w 1978 roku. Biełchatow zagrał w trzech meczach Final Four [le mini-tournoi entre les équipes du dernier carré, ndlr] W latach 2008–2012 bez powodzenia. Gracze, którym uda się wygrać ten konkurs, będą traktowani jak mistrzowie krajowi w całym kraju, daleko poza swoim miastem lub regionem. Duma ze zwycięstwa w Lidze Mistrzów rozleje się po całej Polsce.

Za faworytów rywalizacji należy uznać Rosjan z Kazania, ale nie do końca. Pod względem rozgrywki Resovia i Bełchatów są podobne. Resovia popełnia mniej błędów serwisowych, grając na końcu siatki i na środku boiska, natomiast Bełchatow jest maszyną kontrującą.